Duchovní a pastorační semináře

Většina níže uvedených seminářů a kurzů byla v posledních letech v nějaké podobě nabídnuta v chebské farnosti a pokud by o ně mělo nějaké společnství zájem, je možné se domluvit na jejich obnovené nabídce (viz Kontakt).

Semináře zaměřené na prohloubení osobní spirituality

• Uvedení do Lectio divina aneb „Což nám srdce nehořelo, když nám otvíral Písma?“  (Lk 24,32)
    • Uvedení do tradiční metody modlitby s Božím slovem (DEN, VÍKEND, VEČER)
  • Seminář Život v Duchu (Ernst Sievers) aneb "Tomu, kdo žízní, dám napít zadarmo..." (Zj 21,6)
    • Základní seminář Charismatické obnovy zaměřený na oživení života z Ducha Božího pro lidi již zasažené křesťanskou zvěstí a žijící v církvi (CYKLUS)
  • Farní exercicie Život v Kristu (Petr Hruška) aneb "Co oko nevidělo a ucho neslyšelo..." (1 Kor 2,6-9)
    • Základní seminář inspirovaný semináře Život v Duchu určený pro celou farnost ("farní exercicie") především během postní a velikonoční doby (CYKLUS)
  • Život milovaných dětí aneb „Vzal, požehnal, lámal a dával“ (Lk 22,19)
    • Slavíme eucharistii nebo se stáváme eucharistií? Rekolekce dotýkající se základních témat křesťanského života jako je vyvolení, požehnání, zraněnost a poslání inspirovaná knihou Henryho Nouwena Život milovaných dětí (DEN, VÍKEND)
  • Škola modlitby I. aneb „Pane, nauč nás modlit se“ (Lk 11,1)
    • Pětitýdenní seminář uvádějící do základní zkušenosti osobní modlitby v duchu Lectio divina a prezentující základní nauku o osobní modlitbě; možno přizpůsobit i na víkend (CYKLUS, VÍKEND)
  • Škola modlitby II. aneb „Jen jedno je třeba“ (Lk 10,42)
    • Pětitýdenní seminář, který na základě nauky mystiků a dalších učitelů spirituality může posloužit k prohloubení již existující zkušenosti pravidelné osobní modlitby a k orientaci v různých obdobích vyprahlosti a krize; možno přizpůsobit i na víkend (CYKLUS, VÍKEND)
  • Sedm návyků v Horském kázání aneb "Vystoupil na horu..., otevřel ústa a učil je takto..." (Mt 5,1-2)
    • Seminář inspirovaný Horským kázáním a knihou Sedm návyků vůdčích osobností (S. R. Covey) uvádějící do základních dimenzí křesťanského růstu od závislosti v hříchu přes svobodu v Kristu ke vzájemnosti v těle Kristově
  • Sedm pramenů svatosti aneb "Radujte se a jásejte..." (Mt 5,12)
    • Osobní povolání ke svatosti v současném světě a prohloubení vnitřní modlitby podle exhortace Gaudete et exsultate papeže Františka (CYKLUS, TÝDEN)
  • Kontemplovat stvoření s plesáním a chválou aneb "Buď pochválen, Pane náš..." (sv. František, Píseň bratra Slunce)
    • Uvedení do kontemplace podle encykliky Laudato si' papeže Františka v postní a velikonoční době (CYKLUS)

Inspirace ignaciánskou spiritualitou rozlišování duchů

Následujících pět témat lze různě kombinovat do jednoho dne, víkendu či delšího cyklu.

• Cesta do svobody aneb „Na hoře Hospodinově se uvidí“ (Gn 22,14)
    • Rekolekce uvádějící do srdce ignaciánského rozlišování duchů – postoje svobody přijmout to, co bude sloužit k větší slávě Boží a plnějšímu životu člověka (DEN, VÍKEND, VEČER)
  • Povolání a věrnost aneb "... abyste mohli rozpoznat, co je vůle Boží" (Řím 12,2)
    • Prohlubující seminář zaměřený na upevnění základního rozhodnutí života z víry a rozlišení a rozvoj specifickéh křesťanského povolání (CYKLUS, TÝDEN)