EDIT: Vzhledem k tomu, že k dnešnímu dni, pátek 17. 9. odpoledne, máme již 4 COVID19 pozitivní farnice, je skutečně doře dbát o to více na to, co praktikujeme již delší dobu. A o to více doporučuji poslechnout si sobotní katechezi Vlastíka Kadlece z pouti v Teplé: https://www.bip.cz/katecheze

Farářský komentář k němto opatřením si můžete poslechnout jako AUDIO.

Roušky, Rozestupy, Ruce, s Rozumem a Radostí! :-)

Konkrétně to znamená (v kostele, na faře i na jakcích či setkáních jinde):

ROUŠKY: Roušky jsou dle nařízení vlády nutné pro všechny vnitřní prostory, tj. i pro návštěvu kostela, kaple a pro jakákoli další setkání na faře (včetně návštěvy farní kanceláře). Roušku si můžete samozřejmě opatrně sundat těsně před svatým přijímáním. Nemusejí jí také mít lektoři, zpěváci a kazatelé během čtení, zpěvu či kázání, pokud mají dostatečný odstup od ostatních. Venku při agapé mít roušky také nemusíte, dodržujte však dostatečné rozestupy od ostatních. Za vážnou úvahu také stojí nainstalování eRoušky (která je po úpravách doporučována i ze strany nezávislých odborníků či opozice - odkazy viz níže).

ROZESTUPY: Rozestupy sice nejsou zatím nijak formálně nařízeny, ale bude vhodné v kostele i jinde od sebe udržovat alespoň dvoumetrový odstup (především v uzavřených prostorech, ale i při agapé po mši). Pozdravení pokoje pohledem, zamáváním. To se samozřejmě netýká lidí žijící ve společné domácnosti.

RUCE: Ruce si, prosíme, desinfikujte jak při vstupu do kostela či na faru, tak také těsně před svatým přijímáním (desinfekce na vlevo a vpravo na mřížkách a uprostřed na stolku). Přijímání bude podáváno pouze na ruku. Pokud chce někdo přijmout do úst, je za tím účelem srdečně zván po mši svaté ke svatostánku.

ROZUM: Pokud má někdo rýmu, kašel či teplotu, prosíme, aby na mši nechodil a slavil Den Páně doma. Budeme rádi, když o sobě dá na faru vědět (zvláště pokud by to trvalo delší dobu). Je také vhodné omezit zbytečné cestování (např. na setkání s biskupem do Plzně). ;-)

RADOST: Při tom všem si však nenechme vzít radost a humor! Můžeme být velmi ohleduplní k druhým, a zároveň si dělat nakažlivou radost ze sebe samotných. Kdo jiný by to měl zvládnout, než ti, kteří svoji poslední naději vložili v Hospodina? A jak čteme v knize Nehemiáš: „Radost z Hospodina bude vaší silou!“ (Neh 8,10)

farář Petr Hruška

Doporučené zdroje (klikněte na příslušný nadpis):

Infostránky o koronaviru Ministerstva zdravotnictví ČR
  • Na stránkách se dozvíte např. to, že informační linka ke koronaviru 1221 je k dispozici v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hod., najdete zde odkaz na seznam odběrných míst, seznámíte se s aktuálními opatřeními a mnoho dalšího.
eRouška
  • Stránky aplikace pro mobilní telefony (Android, Apple) nabízející ke stažení novou verzi aplikace eRouška. Ta se od té předchozí liší tím, že se z ní nikde neshromažďují vaše osobní data, ani vy je nikomu neposíláte, pouze si pamatuje ostatní eRoušky, které jste potkali. Když byste byli někdy testováni jako Covid19 pozitivní, můžete pak přes svoji eRoušku varovat všechny, které jste poslední dobou potkali a mají také eRoušku nainstalovanou. Pozitivní recenze nejen ze strany vloády, ale i nezávislých odborníků a opozice (viz např. ZDE, ZDE, či ZDE). Takže to tentorkrát stojí za vážnou úvahu, si to nainstalovat.

Co udělala vláda špatně, co by měla dělat teď a co bychom měli dělat my: ptali jsme se 22 osobností

• Z Deníku N odemčený článek mapující názory 22 respektovných osobností. Jasná shoda je na důležitosti zodpovědného a ohleduplného chování všech nezávisle na tom, jak to zvládá či nezvládá vláda. A další shoda je v tom, že ona zodpovědnost a ohleduplnost se projevuje především nošením roušky všude, kde jde o užší kontakt s druhými, zachovávání alespoň dvoumetrového odstupu, pečlivá hygiena především rukou, zůstat doma, necítím-li se fit a vyhýbání se zbytečným akcím, kde se schází více lidí pohromadě.
COVID a kritické myšlení – Díl 01
  • Jak správně vyhodnocovat informace ohledně koronaviru? Jaké limity mají prohlášení lékařských autorit v médiích? Kolik lidí skutečně zemřelo na následky Covid-19 ve světě? A co o nemoci říkají nejnovější studie a analýzy? V novém videopořadu „COVID a kritické myšlení“ Petr Ludwig / Konec prokrastinace rozebírámá aktuální studie a zprávy ze světa s MUDr. Petrem Smejkalem, infektologem a hlavním epidemiologem IKEM. Na svém twitteru doporučuje biskup Tomáš Holub.
Český vědec z Oxfordu: Nejnudnější, ale nejúčinnější rady, jak zvládnout druhou vlnu
  • Obsáhlý kmentář Jana Kulvajta, experta na modelování a globální rizika z Oxfordské univerzity, zabývající se kromě jiného i třemi možnými scénáři dalšího vývoje koronavirové pandemie a zakončené doporučeními pro osobní i kolektivní praktické jednání