Níže je vám k dispozici fotoalbum z letošní farní dovolené a dále pak pro zajímavost také letošní dovolenkový manuál:

Farní dovolená 2022:
Manuál pro účastníky

sobota 6. 8. až sobota 13. 8. 2022

verze ze 4. 8. 2022

Nález Cimrmanovy hry České nebe potvrdil, že stopa geniálního autora nekončí rokem 1914. Drama zachycuje dobu, kdy na zemi propukla 1. světová válka. Sledujeme ji z nebe, kde se dávno mrtví velikáni českých dějin strachují o osud svého lidu. Česká nebeská komise ve složení svatý Václav, praotec Čech a J. A. Komenský se v krizové situaci rozšiřuje o nové členy, aby vnukla národu myšlenku samostatného státu. Hra je vhodná k oslavám 28. října, ale lze ji uvádět i jindy…

www.cimrman.at

 • Texty cimrmanovských her najdete např. ZDE

Informace:
Co vás čeká v Českém nebi?

 •  
  Účastníci: INFORMACE (klikni)

  Lokalita: Na Farní dovolenou vyrazíme do Jizerských hor, kde vystoupáme do Českého nebe, anóbrž se budeme pohybovat v Cimrmanově kraji (viz www.cimrman.at) a chceme užít nebeského klidu na horském penzionu U pašeráka (www.upaseraka.cz), Rejdice ev. č. 1070, 468 48 Kořenov–Rejdice; viz mapy.cz.

  Účastníci: Do Jizerek se nás chystá celkem 36, z toho 11 dětí, 11 rodin a 8 singlů.

  Doprava: Z Chebu jste na Penzionu u Pašeráka autem za cca 4 až 5 hodin (305 až 325 km; viz mapy.cz). Asi nejlepší je jet přes Prahu (kterou lze také objet severně přes Slaný a Mělník), dále pak po mladoboleslavské dálnici a od Turnova pak dle libosti a navigace vícero cestami k cíli. Vlakem lze za 443 Kč dojet do Kořenova a pak se nechat vyzvednout (např. v 6:30 / 8:30 / 10:30 Krušnohorem z Chebu s přestupem v Ústí n. L. a v Liberci, v Kořenově jste ve 12:43 / 14:46 / 16:45).

  Mikrobus: Pro ty, kdo nemají vlastní dopravu, máme pronajatý klimatizovaný osmimístný mikrobus z Gymnázia Cheb, který bude vyjíždět v sobotu 6. srpna v 10 hod. od chebské fary. Věci do mikrobusu je proto třeba před 10. hodinou soustředit na faru, abychom se pak už nezdržovali.

  Příjezd: Příjezd na Penzion U pašeráka (www.upaseraka.cz) je možný v sobotu 6. srpna 2022 po 15. hodině, nejpozději však do 18 hod., abyste se stačili v poklidu ubytovat a mohli včas v 19:00 hodin přijít na zahajovací večeři.

  Ubytování: Ubytovaní budeme v horském penzionu U pašeráka, kde je 62 lůžek v šestnácti dvou až sedmilůžkových pokojích. Všechny velké pokoje v prvním patře mají vlastní sociální zařízení, tři malé pokoje ve druhém patře mají společné sociální zařízení. Rozložení pokojů bude k dispozici a bude vytištěno a vyvěšeno na penzionu. Prosíme, dodržujte toto rozdělení, pokud by byla nějaká potíž, vyřešíme ji po večeři.

  Zázemí: Součástí penzionu je restaurace 60 místy k sezení, terasa, vybavení na nohejbal, volejbal, malou kopanou, stolní tenis, pétanque, badminton, venkovní sauna, švédský sud a parkoviště. Podrobnosti najdete ZDE.

  Zahájení: Společné zahájení farní dovolené nás čeká v sobotu 6. srpna 2022 při večeři v jídelně penzionu U pašeráka (www.upaseraka.cz) v 19:00 hod. Prosíme, dojeďte včas, ihned po večeři bude důležitá informativní schůzka.

  Strava: Máme zaplacenou polopenzi (snídaně 8:00 – 9:00 formou švédských stolů; večeře 18:00 – 19:00 polévka a teplé jídlo). Stravu během dne si jinak každý zajišťuje samostatně. Restaurace na penzionu U Pašeráka bude otevřena jen ráno a večer, případně po předchozí domluvě větší skupiny zájemců na další den (takto to domluvíme na středu a možná sobotu). Do společenské místnosti budeme v případě zájmu průběžně dokupovat nějaké pití, ovoce či dobroty za příspěvek do klobouku.

  Vícenáklady: Dopravu na místo a zpět každý hradí formou domluveného příspěvku řidiči, se kterým pojede. V průběhu dovolené si každý sám financuje běžné náklady jako občerstvení přes den, obědy navíc z restaurace, různé vstupné a další výdaje spojené s návštěvou turistických destinací. Na další společné vícenáklady (pohonné hmoty mikrobusu pro pojíždění během týdne, parkovné, společné mapy, lékárničky či zajištění programu pro děti apod.) bude na závěr uspořádána sbírka do klobouku.

  Zakončení a návrat: V sobotu 13. srpna 2022 bude farní dovolená ukončena dopoledním programem, slavením eucharistie U Pašeráka a obědem (možná cestou).

  S sebou si vezměte: Kromě běžného vybavení určitě nikdo nezapomeňte na přezůvky, kartu zdravotní pojišťovny, pro jistotu i nějaký ten respirátor, platební kartu, občanku, řidičák (může se hodit), mobil s nabíječkou. Vhodné je mít s sebou také batoh a lahev s pitím, mapu či stažené a aktualizované off-line Mapy.cz v mobilu, power-banku k mobilu (zvlášť budete-li používat mapy), sluneční brýle, kšiltovku nebo šátek proti úžehu, pláštěnku, krém na opalování a repelent proti klíšťatům, osobní léky, plavky. Kdo chce lovit kešky, nezapomeňte si do mobilu stáhnout příslušnou aplikaci a uložte si do ní (či do vaší turistické navigace) kešky v okolí. Pokud se s námi chcete vypravit na noční výpravu či noční kešku, nezbytností je dobrá baterka s novými a náhradními bateriemi (nejlépe čelovka). Fotografové si nastavte na mobilu či foťáku správné datum a čas (lépe se to pak dává dohromady).  

  Domácí příprava: Pro sobotní seznamovací večer si, prosíme, připravte krátké vyprávění (scénku, prezentaci) na téma „Já – naše rodina – a České nebe“ J. Na závěrečný večer, který bude organizován ve stylu maškarní párty, si připravte masky (či nějaké ozvláštnění garderóby) dle letošního tématu (České nebe / Jára Cimrman), a nějakou aktivitu, která by zaujala či pobavila.

  • Texty cimrmanovských her najdete např. ZDE

  Mobil-free: Pokud se některá z rodin rozhodne, že svým dětem během dovolené chce umožnit hraní her, sledování filmů či jiné aktivity na mobilu či tabletu, bude to možné pouze na jejím vlastním pokoji, ne ve společných prostorách, ne ve společnosti s ostatními, ne při večerním hlídání dětí našimi studenty. Chceme i takto vytvořit zdravější prostor pro přirozené setkávání, hry a aktivity.

  Ranní a večerní nabídka: Pokud bude mít někdo zájem, bude možné se ráno domluvit na nějaké rozcvičky či výběhy. Před snídaní (8:00) bude možnost sejít se na rozcvičku (7:00) či k ranním chválám (7:30). Po večeři (18:00) bude vždy v ještě jídelně porada o programu na další den. Kolem 19:30 by mohl být např. večerníček pro všechny a poté souběžný dětský a dospělácký program (zpravidla od 20:00): v sobotu se bude hodit zahajovací bohoslužba, v neděli se můžeme sejít k seznamovacímu večeru, v pondělí může být večer zaměřen nějak duchovně, v úterý bychom se mohli učit židovské tance a pak odlovit nějakou noční kešku či vyrazit na noční výpravu, ve středu to třeba vyjde na opékání buřtů a pohodové klábosení při táboráku, ve čtvrtek bývá v oblibě nějaký tvůrčí večer s vyráběním a v pátek se pak rozloučíme při závěrečné párty ve stylu Járy Cimrmana.

  Denní nabídka: Každý den při večeři či těsně po ní bude prostor vzájemně se inspirovat, na jakou zajímavou destinaci druhý den směřovat. Je milé, když se pak přes den potkáváte i s dalšími „účastníky zájezdu“. Je ovšem stejně tak možné udělat si svůj vlastní zcela soukromý program a s ostatními se vidět zase třeba až večer. Bude na každé rodině či jednotlivci, zda se připojí se svým autem a případně nabídne někomu i místo, nebo zda se naopak někdo z rodin připojí do mikrobusu. Základní nabídka destinací a možností je připojena na dalších stránkách manuálu.  

  Bohoslužby: Kdo bude mít zájem, bude každý den možnost společných ranních chval. V sobotu pak bude zahajovací večerní bohoslužba na penzionu, v neděli počítáme s dopolední evangelickou bohoslužbou v Tesařovské kapli, ve středu s pro děti přizpůsobenou bohoslužbou, v sobotu se závěrečnou dopolední bohoslužbou.

  Osobní přínos: Těšíme se na váš vlastní osobní přínos, kdekoli a kdykoli se vám bude zdát, že v nabídce či v silách dovolenkového týmu není něco, co byste čekali.

Eva (tel. 731 619 729)
Dana (tel. 731 619 762)
Filip (tel. 776 057 942; děti)
Eliška (tel. 739 850 518; děti)
Agas (tel. 608 656 557; černý vzadu)
Společný email: [email protected]

FD 2022 MANUAL (download)

Inspirace:
Co navštívit na Českém nebi?

Seznam tipů pro osobní či rodinnou inspiraci. Elektronicky farnostcheb.cz/dovolena.

Odkazy jsou aktivní, doporučujeme si dokument stáhnout do mobilu a trasy z mapy.cz si uložit do aplikace Mapy.cz s off-line mapami (i když máte data, není jisté, jaké bude pokrytí signálem). Změny dle počasí, nálady, domluvy a vanutí. 

sobota 6. 8. až sobota 13. 8. 2022

(pro rozbalení informací klikněte na nadpis dne)

 •  
  Denně: SECVIČOVÁNÍ
  • rozcvička 7:00
  • ranní chvály 7:30
  • snídaně 8:00
  • večeře 18:00
  • domlouvání 18:30
  • večerníček 19:30
  • společný večer 20:00
  •  
 •  
  Kdykoli: SKLADOVÁNÍ

   

   

   

  • Vzdálenější destinace:
   • Vertical Park – zábavné centrum v Harrachově (viz ZDE)
   • Koupaliště Tanvald (ZDE / ZDE / mapy.cz)
   • Aquapark Babylon Liberec (tel. 485 249 406; centrumbabylon.cz)
   • Noční mysterka Basilur (hororová celonoční náročná v Liberci)
 •  
  Sobota (6. 8.): SVOLÁVÁNÍ
  • Příjezd (15 – 18 hod.), zabydlení se, průzkum areálu (upaseraka.cz)
  • Večeře (19:00) a domluva na věcech příštích
  • Zahajovací bohoslužba na chalupě (20:00)
  • Noční obloha na Jizerce Muzeum Jizerských hor 22:00 (csopjizerka.cz)
 •  
  Neděle (7. 8.): SPOČÍVÁNÍ
 •  
  Pondělí (8. 8.): SJÍŽDĚNÍ
  • Ostrov hrůzy (mapy.cz) je název ostrova na Jizeře v závěru úseku pod železničním mostem nad Kořenovem, který je považován za nejtěžší ze sjízdné části Jizery (WW IV – V+); více info ZDE. Cestou uvidíme i vodopád Jizery (mapy.cz) a můžeme přemýšlet, kudy by se to dalo sjet. ;-)
  • Několik variant výpravy na Ostrov hrůzy:
   • Velký okruh: pro chrty (19 km) mapy.cz
    Trasa pro zdatnější chodce vede od Pašeráka přes Bílou skálu (keška Vyhlídka na Bílé skále), rozhlednu Štěpánka (keška Hvězda – Rozhledna Štěpánka), bunkr pod Hvězdou (keška Pohraniční opevnění) a Tesařovskou kapli na kořenovské nádražíčko s muzeem (keška Přípojné vozy) a odtud po žluté podél zubačky k vodopádu nad železnicí a železničnímu mostu a údolím Jizery dolů podél řeky do Martinského údolí (keška Údolí řeky Jizery a restaurace Martinské údolí); dále po silničce k vodopádu Jizery (restaurace Lestarka Apartments), od Starého mostu v Mýtě po cestě Planýrka nad lokalitu Ostrova hrůzy (keška Ostrov hrůzy; D = 1,5 / T = 3,5). Po odlovu kešky pokračujeme po Planýrce, odbočíme podél Klokotivého potoka k vodopádu a po neznačených cestách a pěšinách se dostaneme až k lokalitě Bosenská skála, kde můžeme odlovit kešku U Spálené hájenky a už jsme doma u Pašeráka.
   • Malý okruh: pro turisty (12 km) mapy.cz
    Pohodová trasa pro ty, kdo si netroufnou na velký okruh. Začátek stejný jako Velký okruh, ale pod Hvězdou to střihneme po zelené rovnou na vodopád Jizery a odtud opět stejně jako Velký okruh.
   • Část okruhu: pro všechny (14 / 12 / 7 / 5 / 0 km) mapy.cz
    Kdo může využít autodopravu, může se nechat vyvézt na některý z průchozích bodů Velkého okruhu a trasu si příslušně zkrátit: např. na Tesařovskou kapli (Start), na nádraží Kořenov (č. 2), k vodopádu Jizery (č. 4), nebo přímo až nad Ostrov hrůzy (č. 5) (mapy.cz); odtud pak putujeme dále po trase Velkého okruhu (nebo se zase necháme odvézt).
  • Duchovní večer (20:00)
 •  
  Úterý (9. 8.): SPLÝVÁNÍ
 •  
  Středa (10. 8.): SPORTOVÁNÍ

   

   

 •  
  Čtvrtek (11. 8.): SOUSTŘEDĚNÍ
 •  
  Pátek (12. 8.): SETKÁVÁNÍ
  • Abychom se předposlední den dovolené mohli při pohodové procházce setkat s těmi, na které jsme zatím neměli čas či oni na nás, nabízí se na pátek příjemná setkávací projížďka zubačkou z Kořenova do Harrachova a setkávací procházka zpátky.
   • Do Kořenova na nádraží zajedeme autem (8 km; trasa viz mapy.cz).
   • Z Kořenova do Harrachova jede vlak 8 min. a odjíždí v 8:46 a 9:46 (později každou hodinu, ale odpoledne budeme potřebovat čas na přípravu závěrečné párty, tak si raději pospíšíme).
   • Z železniční stanice Harrachov nás pak už zpět do Kořenova povede multikeška Lesní vodopád (D = 3,5 / T = 3,5; 5 km).
  • Cimrmanovský večer (20:00) pak bude příležitostí k závěrečnému společnému veselému setkání všech se všemi
  • Texty cimrmanovských her najdete např. ZDE

 •  
  Sobota (13. 8.): SKLÁDÁNÍ
  • Balení a vyklizení objektu
  • Závěrečná bohoslužba v Tesařovské kapli či na jiném domluveném místě
   • Závěrečná reflexe a podněty pro příště
  • Závěrečný společný oběd (nejspíše ještě U Pašeráka)

OAMDG

FD 2022 MANUAL (download)

Zdroj obrázků:
DOTYK.cz (Nejlepší hlášky Járy Cimrmana)

33394_galerie-980

33395_galerie-980

33396_galerie-980

33398_galerie-980

33402_galerie-980

33408_galerie-980

33409_galerie-980

33410_galerie-980

33411_galerie-980

33412_galerie-980

Zdroj obrázků:
DOTYK.cz (Nejlepší hlášky Járy Cimrmana)

FD 2022 MANUAL (download)