Ve středu 6. července 2021 se konalo synodní setkání katolické církve v ČR na Velehradě s prezentací a připomínkováním národní syntézy. Níže vám jsou k dispozici tři videa z tohoto setkání, která dávají nahlédnout do "kuchyně" dotváření celonárodní syntézy i do celkové atmosféry synodního procesu na této celonárodní rovině.

První video po vstupních oficiálnostech přináší čtyři vstupní tříminutové podněty (P. Prokop Brož, koordinátor národního synodního týmu; pí. Jana Černíková, synodní koordinátorka plzeňské diecéze; pí. Ivana Procházková, místopředsedkyně Ekumenické rady církví; arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference) a delší (9 min.) programové slovo kardinála Michaela Černého, prefekta Dikasteria pro lidský rozvoj.

Druhé video zprostředkovává souhrny tří panelových diskusí (témata: "společenství"; "spoluúčast"; "poslání") vždy s krátkou následnou diskuzí (34 min.) s navazující první částí volného diskusního "fóra" (v diskuzi kromě zajímavých příspěvků různých účastníků z farností a diecézí také vystoupili např. plzeňský biskup Tomáš Holub, publicista Jiří Zajíc, kardinál Dominik Duka, jezuita František Hylmar, emeritní biskup plzeňský František Radkovský, novinář Petr Vizina, litoměřický biskup Jan Baxant, českobudějovický biskup Vlastimil Kročil apod.).

V čase 1:00:00 až 1:15:00 druhého videa je přestávka (v čase 1:13:50 až 1:14:50 je zajímavý záběr na srdečně vypadající minirozhovor kard. Dominika Duky s prof. Tomášem Halíkem).

Od času 1:15:00 druhého videa následuje druhá část diskusního "fóra" (v diskuzi zde kromě velmi zajímavých příspěvků zástupců farností a diecézí také vystoupili např. synodní koordinátor pražské arcidiecéze P. Michal Němeček, P. Karel Moravec, brněnský biskup Vojtěch Cikrle apod.), včetně vícero vstupů účastníků z naší plzeňské diecéze.

Závěr prvního videa pak (od času 1:46:00) přináší prezentaci dalšího synodního procesu (P. Josef Mikulášek) a slovo na cestu (biskup Tomáš Holub).

Třetí video zprostředkovává závěrečné slavení eucharistie.

Fotogalerie z národního setkání:

Pokračování synodálního procesu:

Více informací zde: