Týden Laudato si' 2021

Detaily oznámení
Kategorie: Vlastní

Týden Laudato si' 2021

Týden Laudato si' 2021 (Laudato Si 'Week 2021), který se koná 16. - 25. května 2021, je vrcholnou událostí Roku Laudato si' a oslavou velkého pokroku, který celá církev učinila na své cestě k ekologické konverzi. Organizace Global catholic climate movement, která se zabývá uváděním encykliky Laudato si' do života, připravila pro Týden Laudato si' 2021 program, který je dostupný v angličtině. V češtině jsou na adrese www.tydenlaudatosi.cz k dispozici podněty na každý den tohoto prodlouženého týdne.

Slova papeže Františka k oslavě 5. výročí od vydání Encykliky Laudato si':

"Jaký svět chceme zanechat těm, kteří přijdou po nás, dorůstajícím dětem? Tato otázka mne podnítila k tomu, abych vás vyzval k účasti na týdnu Laudato si´ od 16. do 25. května t.r. Půjde o globální kampaň u příležitosti pátého výročí encykliky Laudato si´ věnované péči o společný domov. Opětovně naléhám, aby se reagovalo na ekologickou krizi, volání země a nářek chudých, kteří již nemohou déle čekat. Pečujme o stvoření, které je darem našeho dobrého Boha, Stvořitele. Slavme společně týden Laudato si´. Kéž vám Bůh žehná a nezapomínejte se za mne modlit. Děkuji."

Podněty na každý den na www.tydenlaudatosi.cz:

• neděle 16. 5. Šest let od vydání Laudato si'
  • pondělí 17. 5. Jak omezit odpad a ten vzniklý správně třídit
  • úterý 18. 5. Modlitba, kontemplace
  • středa 19. 5. Dojet někam na kole, dojít pěšky
  • čtvrtek 20. 5. Odpovědi našich biskupů
  • pátek 21. 5. Osobní ekologická konverze
  • sobota 22. 5. Kontemplace písněmi
  • neděle 23. 5. Obdivujeme a podporujeme biodiverzitu
  • pondělí 24. 5. Zajímat se a nechat si poradit
  • úterý 25. 5. Ekokonverze pro farnosti

Tipy na setkání, která se v tomto týdnu uskuteční v českých církvích (Žít Laudato si' na Slovácku):

???? V úterý 18. 5. v 18.15 h se pomodlíme Modlitbu Laudato si', prosté chvály a prosby se stvořením podle svatého Františka z Assisi.
-----
???? Diskutovat s odborníky můžete online ve středu 19. 5. v 19 h nad druhou kapitolou Laudato si´ s názvem "Evangelium stvoření." Zve tematická skupina „Integrální antropologie a ekologie“ při České biskupské konferenci, www.socialninauka.cz
-----
???? Společné čtení encykliky Fratelli tutti: Náboženství ve službě bratrství ve světě - již poslední kapitoly nejnovějšího listu papeže Františka - se uskuteční ve čtvrtek 20. 5. v 18 h.
-----
???? V sobotu 22. 5. v 17 h lze získat podněty při přednášce Co se dnes můžeme naučit od Alberta Schweitzera. Tento lékař a teolog vešel ve známost zejména díky své myšlence „úcty k životu“, kterou chápal jako základní princip lidského vztahu k přírodě. Myšlenky představí protestantský environmentální teolog Jan Zámečník.
-----
???? Setkání naživo v přírodě Ekumenická bohoslužba za krajinu s následnou debatou "Kdo vládne naší přírodě?" se uskuteční 22. 5. v 16 h v Praze na Sedleckých skalách. Pořádá Ekologická sekce České křesťanské akademie.
-----
????Projekt Ekokonverze připravil na www.tydenlaudatosi.cz program, kde je možné načerpat duchovní inspiraci či se dozvědět, jak čeští biskupové vnímají výzvu ekologické konverze.
Motto: „Protože víme, že se věci mohou změnit.“ Encyklika Laudato si', čl. 13

Kam dál?