Aktuální články Zpravodaje

JIří Pasz: Všechny barvy naděje

Výstava fotografií z Haiti

Srdečně Vás zveme na výstavu fotografií Jiřího Pasze „Všechny barvy naděje“ v chrámu sv. Mikuláše a Alžběty, která potrvá od 1. do 31. března 2017. Níže přinášíme zajímavý článek od autora fotografií.

Vernisáž výstavy na Popeleční středu

Po použití (ne)splachujte

Haiti se vzpamatovává ze zemětřesení z roku 2010, při kterém zemřelo přes 200 tisíc lidí. V zemi stále chybí jedna ze základních podmínek rozvoje – dostatek toalet.

Pokud si zajdete na prohlídku zámku v Lednici, uvidíte zde jeden z prvních splachovacích záchodů na našem území. Nezměnil se prakticky od poloviny 19. století. Jenže tento koncept nelze použít na všech místech planety. Bez kanalizace, dostatku vody a správných hygienických návyků totiž prostě nefunguje. Absence kanalizace, nedostatek vody či nevhodné hygienické návyky jsou mezi nejčastějšími důvody.

„Žijeme v chatrči. Nemáme toaletu a na tu veřejnou je to daleko. Když potřebujeme, jdeme k řece,“ říká tiše desetiletý haitský školák Michael z města Gonaïves. Jeho nesmělost ilustruje jeden ze zásadních problémů tohoto tématu: Vyměšování je základní lidská potřeba, ale není jednoduché o ní mluvit. Každá země spojuje s toaletami a potřebami jiné sociokulturní hodnoty. Co je pro Evropana automatické, může být pro mnohé kultury neúnosné. Sednout si na prkénko, které před vámi použily tisíce lidí, může být děsivá představa. Naopak turecký záchod je mnohde považován za bezpečný. V Kambodži lidé nechtějí splachovat vodou, která je pro ně posvátná. V Indii někteří věří, že se na záchodech skrývají duchové.

Na Haiti je normální součástí života chodit vykonat potřebu ven. Není tu dostatek vody a kanalizace chybí, proto jsou zde především latríny. Spousta Haiťanů je ale považuje za špinavé, páchnoucí a nedůstojné. A to také v mnoha případech jsou.

Vernisáž výstavy na Popeleční středu

„Vždycky jdu ráda do školy. I proto, že tu můžu použít toaletu,“ šeptá Lobna, žačka 5. ročníku školy Emmaus St. Joseph v Gonaïves. Jedním z mála míst na Haiti, kde najdete čisté a bezpečné záchody, jsou totiž školy. „Vybudování toalet ve škole považujeme za důležitý krok. Děti se tu mimo jiné učí hygienickým návykům, které si z domova neodnesou,“ vysvětluje Kristýna Lungová z Arcidiecézní charity Olomouc, která na Haiti působí.

Vernisáž výstavy na Popeleční středu

Jde ale i o bezpečí. „Ženy a dívky po celém světě se vystavují nebezpečí násilí, když jdou ven z domu na toaletu, obzvláště pokud je to daleko nebo v noci. Na Haiti jsou nebezpečné především slumy a provizorní tábory pro lidi, jež přišli o domy při zemětřesení,“ upozorňuje Lungová.

Nyní je pro Haiti důležité vzdělání a podpora správných hygienických návyků. S respektem k místní kultuře je pak třeba najít vhodné řešení při absenci kanalizace. Dát Haiťanům možnost chodit na záchody, které Haiťani skutečně chtějí.

Jiří Pasz

O autorovi: Jiří Pasz

Vystudoval Humanitární pomoc a sociální práci v Olomouci a Mezinárodní rozvojová studia v Utrechtu. Pracoval jako sociální pracovník s Romy, na prevenci korupce v ČR, či na destigmatizaci lidí s duševním onemocněním. Fotil pankáče v Barmě, psal o dětských vojácích v Ugandě a točil dokument o prostitutkách v Nepálu. Specializuje se na lidská práva a zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech.

Ira Olahová

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.