Chrám sv. Mikuláše a Alžběty: Prostor pro přiblížení

Chrám sv. Mikuláše a Alžběty v Chebu

INFO PRO SLABOZRAKÉ: KLIKNI

Chrám sv. Mikuláše a Alžběty v Chebu z prvé poloviny 13. století je katolický farní kostel otevřený široké veřejnosti. Lze zde obdivovat krásu architektury a zůstat v tiché meditaci, sestoupit do hlubin země a prohlédnout si expozici v kryptě kostela nebo vystoupat na jižní věž a obdivovat z věžní vyhlídky krásu města i dalekého okolí. Společenství katolických křesťanů se tento posvátný prostor snaží rozvíjet jako "Prostor pro přiblížení" - člověka k člověku, Boha k lidem, lidí k Bohu...

Přivítání v chrámu sv. Mikuláše a Alžběty

Otevírací doba (chrám, krypta, věž):

• denně kromě pondělí
    • říjen až březen od 10:00 do 16:00
    • duben až září od 10:00 do 17:00
  • MIMOŘÁDNÁ OTVÍRACÍ DOBA V DOBĚ KARANTÉNY:
    • denně kromě pondělí od 12:00 do 16:00

Vstupné:

• chrámová loď a krypta: doporučené vstupné 20 Kč / 1 euro (do kasičky u vchodu - určené na dofinancování projektu a další údržbu chrámu)
    • Ti z vás, kteří se do kostela přicházíte pomodlit, ztišit, meditovat či prostě se jen tak nadechnout Života, budete srdečně vítáni i bez zaplacení jakéhokoli vstupného.
  • vyhlídková věž: pevné vstupné 20 Kč / 1 euro
    • turniket akceptuje mince 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 20 centů, 50 centů, 1 euro
    • předškolní děti zdarma (rodiče je mohou přenést přes turniket) ;-)

Popis prostor:

Věžní vyhlídka:

Stoupá se po pohodlném schodišti až do prostoru zvonice (133 schodů), odtud pak po točitém schodišti ústícím do příkřejšího závěrečného výstupu pak návštěvník vystoupá do prostoru vyhlídky (37 schodů). V mezipatrech je vždy několik židlí, kde je možné si odpočinout. Z vyhlídky je rozhled do všech světových stran, přičemž severní strana je zastíněna severní věží.

Krypta:

Do krypty návštěvník sestoupí z hlavní lodi chrámu po cca 20 úzkých schodech. Zde jsou k vidění nově zrekonstruované prostory krypty zahrnující velkou centrální místnost, tři malé místnůstky a spojovací chodbu do zazděné druhé části krypty (kde jsou pohřbené ostatky nalezené v kryptě včetně ostatků hraběnky Sidonie Šlikové). V kryptě je umístěna dlouhodobá expozice na téma pohřbívání na Chebsku a budou zde probíhat další časově omezené výstavy.

Chrámová loď:

V zadní části hlavní lodi kostela najdete „křestní kapli" se vzácnou křtitelnicí a „pohřební kapli" se sarkofágem hraběnky Sidonie Šlikové (+ 1625). Mezi nimi je prostor pro expozice a výstavy prezentující život mezi narozením a smrtí včera i dnes. V presbytáři je nově zřízena tzv. „malá loď" sloužící ke všednodenním bohoslužbám a v centrální apsidě je adorační prostor se svatostánkem. Bohatství ostatního novogotického vybavení a výzdoby chrámu a jeho dlouhé historie je prezentováno v několikajazyčných průvodcích, které jsou k zapůjčení u vchodu

Dobrovolníci:

V našem "mikulášském týmu" uvítáme další dobrovolníky, kteří by byli ochotni zapojit se do služby u vchodu do chrámu ("vrátní"), případně do služby doprovázení skupin návštěvníků po kostele ("průvodci"). Dobrovolníci jsou do své služby zacvičeni, je s nimi uzavřena dobrovolnická smlouva včetně pojištění zodpovědnosti (zajišťuje Dobrovolnické centrum při Farní charitě Cheb). Zájemci se mohou hlásit u hlavní pokladní a vedoucí dobrovolníků Iry Olahové, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 608 542 460.

Správa chrámu:

• Majitelem objektu je Římskokatolická farnost Cheb, Kostelní nám. 15, 350 02 Cheb, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 354 422 458
  • Hlavní pokladní, která má na starosti zpřístupnění chrámu, je paní Ira Olahová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 608 542 460

Další informace:

Webový odkaz k šíření těchto informací: www.mikulas.farnostcheb.cz

Na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Vám jsme k dispozici k zodpovězení dalších Vašich dotazů.

Mgr. Petr Hruška, Th.D.
farář Řk farnosti Cheb
tel. 608 656 557

Odkazy:

Aktuality:

Fotogalerie:

Prezentace chrámu:

Dokumenty:

• Provozní řád - připravujeme
  • Požární směrnice - připravujeme
  • Profil dobrovolníka - připravujeme

Obrazová příloha: