Turisté

Turistika v chebské farnosti a okolí

Stezka pro cyklisty Šlapany

• Přijíždíte k nám na Západ na dovolenou či víkend?
  • Nevíte kam vyrazit za kulturou či turistikou?
  • Nevíte, kde hlavu složit či kde se najíst?
  • Nebo zatím jen tak sbíráte inspiraci, kam na výlet?

Pak vám možná bude k něčemu dobrých pár dalších odkazů níže.

Bohatou inspiraci můžete také načerpat v turistické části prezentace našeho farního penzionu ZDE.

Ale ještě před tím se rozhlédněte po západní části naší farnosti z Bismarckovy rozhledny na Zelené hoře (ZDE) nebo po vlastním Chebu z věže chebského hradu (ZDE).

Mapy okolí

Pro orientaci na území farnosti a v okolí vám kromě mapky území farnosti mohou pomoci i interaktivní mapa, která je k nalezení ZDE (Seznam.cz), případně se můžete mrknout na interaktivní cykloturistickou mapu s vyhledáváním nebo na statickou cykloturistickou mapu k vytištění (velikost 4 MB).

Pro přehled o ubytování, restauracích, infocentrech, rozhlednách, zajímavostech, cyklotrasách a obcích na Chebsku si klikněte na web MapaChebska.cz.

Perly naší farnosti

Maria LoretoV tomto minipředstavení turistických možností nemůžeme nezačít samotným Chebem. Nebudeme zde nahrazovat povolanější zdroje a odkážeme na podrobně zpracovaný turistický průvodce po Chebu, zahrnující historii města, seznam a mapu historických památek, doporučení míst k rekreaci, tipy kam za kulturou a mnoho dalšího. Informace některých turistických zajímavostech v dalších obcích ležících na území naší farnosti pak naleznete na stránkách těchto obcí. Po regionu farnosti a kousek za jeho hranice se můžete také rozhlédnout na stránkách Mikroregionu Chebsko.

Přesto si zde dovolíme alespoň zmínit ty nejdůležitější kostely:

• farní kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty v Chebu FOTO MAPA (naše reportáž z obnovy věží ZDE, historické fotky, video a fotky z obnovy věží ZDE či ZDE, videoreportáž Toulavé kamery ZDE, sv. Mikuláš na Wikipedii ZDE či ZDE, virtuální prohlídka ZDE; veže ze stavebního hlediska ZDE; kromě časů kolem pravidelných bohoslužeb je kostel veřejnosti přístupný denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00 (v zimě do 16:00) - více info ZDE)
  • dominikánský kostel sv. Václava v Chebu FOTO MAPA (kromě časů kolem pravidelných bohoslužeb je kostel veřejnosti přístupný pouze po domluvě ve farní kanceláři)
  • františkánský kostel Zvěstování Panně Marii v Chebu (majetek města Cheb) FOTO (Františkánské náměstí včetně kostela Zvěstování si můžete prohlédnout ZDE, křížovou chodbu kláštera ZDE a klášterní zahrady ZDE)
  • kostel sv. Kláry v Chebu (majetek města Cheb) FOTO (Františkánské náměstí včetně průčelí kostela sv. Kláry si můžete prohlédnout ZDE)
  • křižovnický kostel sv. Bartoloměje v Chebu (majetek rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, spravuje město Cheb) FOTO
  • kostel sv. Michaela v Dolním Žandově FOTO MAPA (kromě časů kolem pravidelných bohoslužeb je kostel tohoto našeho střediska je veřejnosti přístupný pouze po domluvě ve farní kanceláři či s u správce farní penzionu)
  • poutní areál Maria Loreto ve Starém Hroznatově FOTO (poutní místo Maria Loreto je s informacemi o možnostech jeho návštěvy a dalšími doporučeními pro turisty představeno v samostatné sekci ZDE)
  • kostel sv. Jakuba v Pomezí nad Ohří (majetek obce Pomezí nad Ohří)
  • kostel sv. Šimona a Judy v Milíkově (majetek obce Milíkov)

Místa zašlé slávy

Ohrožené kostelyMožná, že někoho lákají nejen turistické "perly", ale také místa, která mají dny své slávy již dávno za sebou. Ani těch na území naší farnosti není málo. Protože některá z nich jsou dokonce (doposud) ve vlastnictví naší farnosti, byl vytvořen projekt Ohrožené kostely na území chebské farnosti, který se snaží pro tato místa nalézt nejvhodnější další využití, a tím i cesty k záchraně. Stručný popis a historii těchto míst, které uvádíme níže, si můžete stáhnout ZDE. Historické fotografie i dokumentaci dnešního stavu kostelů pak nejdete ZDE .

• kostel sv. Oldřicha v Dřenici FOTO
  • kostel sv. Anny v Paliči FOTO
  • kostel Nejsv. Trojice ve Starém Hroznatově FOTO
  • kostel sv. Osvalda v Nebanicích FOTO

Za kulturou v Chebu

V Chebu a okolí se naskýtá spoustu možností kulturního vyžití. Pro jejich přehled opět doporučujeme především stránkynebo chebského Turistického infocentra nebo Města Cheb s jejich bohatou turistickou či kulturní sekcí.

Zajímavý turistický přehled o Chebu naleznete také na serveru turistik.cz.

Na pár zajímavých míst v Chebu se můžete podívat prostřednictvím virtuální prohlídky ZDE (např. ZDE se můžete porozhlédnout po náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a ZDE po chebském hradu).

Další zajímavosti a širší okolí

Na území farnosti lze samozřejmě objevit i jiné "perly", nejen kostely. I v širším okolí pak naleznete spoustu zajímavých míst. Jako třeba v tomto turistickém "rozhledu" po Mikroregionu Chebsko.

Na některé další tipy se můžete mrknout do turistické části sekce věnované farnímu penzionu.

Další bohatou inspiraci pak naleznete v turistické sekci našich Odkazů.

Ubytování

Že se chystáte k nám do kraje a nevíte, kam hlavu složit? Pak pro vás máme jedinečnou zprávu - čeká na vás volná postel, pokoj či dokonce malý dovolenkový byt v našem vlastním farním penzionu! Tedy pokud si ji včas zarezervujete. Tak tedy neváhejte a mrkněte se na prezentaci možností a služeb této starobylé fary v Dolním Žandově.

Nebo vás láká spíše lázeňské prostředí? Tak to zkuste v pohostinném Ubytování Olaf u Kolafů ve Františkových Lázních, které provozuje jeden z našich farníků, Jiří Kolafa.

Že jsme vás nepřesvědčili? Nebo je plno? Pak vám třeba pomohou opět stránky Města Cheb či chebského infocentra s příslušnými odkazy na ubytovací možnosti v Chebu. A pokud chcete za každou cenu zůstat v blízkosti našeho penzionu, zkuste štěstí třeba na Manském dvoře.

A ještě něco - pokud se chystáte účastnit nějakého farního programu nebo přímo navštívit naše pány faráře, zkuste pohostinnost našeho Farního domu. Třeba tam zrovna bude pro vás nějaká volná postel.

Těšíme se na viděnou!