Novinky z Lorety

Prosba za odpuštění

Sudety V neděli 7. října 2007 jsme se na Loretě sešli k již tradiční česko-německé poutní mši k výročí posvěcení tohoto poutního místa, kterou spolu s několika českými i německými kněžími celebroval generální vikář řezenské diecéze P. Michael Fuchs, bývalý farář z Waldsassenu.

V úvodu této slavnosti zazněla z úst administrátora Lorety, P. Petra Hrušky, prosba za odpuštění za nucené "počešťování" německé menšiny v době první republiky a za násilné poválečné vyhnání německého obyvatelstva Sudet.

Komentovaný text této prosby v češtině je k dispozici ZDE.

První souhrn reakcí z obou stran hranic najdete ZDE.

Originální text této prosby v němčině je ke stažení ve formátu .pdf ZDE, v češtině pak ZDE.

"Wir bitten Sie um Vergebung": Die Ansprache von P. Petr Hruška, der Administrator von Maria Loreto, die Pfarrgemeinde Eger, während der deutsch-tschechische Wallfahrtsmesse im Maria Loreto, am 7. Oktober 2007, mit einer Bitte um Vergebenug für die nachkriegerische Vertreibung der Sudetendeutschen.

Deutsch: HERE Tschechisch: HERE