Rozběhli to na Loretu

Chebský běžecký klub Rozběhnito vybral pro Silvestrovský běh před několika lety trasu od městské sportovní haly v Chebu na Loretu a zpět. Poprvé běželo 8 běžců. Pak se rok od roku počet účastníků stupňoval. Tentokrát jich už bylo 446.

Číst dál...

Den na Loretě

Loreta je pro návštěvníky otevřena denně kromě pondělí od půl jedenácté. Kolem desáté hodiny tam přijede jedna z dobře sehraných dvojic našich dobrovolníků. Je třeba odkódovat zabezpečovací zařízení, vyndat z trezoru klíče, odemknout kostel, otevřít okna v sakristii, odemknout chyši Panny Marie, zapálit na stojanu nevyhořelé svíčky, sebrat vyhořelé a doplnit nové, odemknout kiosek s WC a prohlédnout celý areál. Pak podle skladových karet přepočítat upomínkové předměty a vystavit je. A už přicházejí první návštěvníci. Ti, kteří jsou na Loretě poprvé, dostanou průvodní letáček a u informačních tabulí je seznámíme s historií poutního místa. Někteří se na Loretu vrací opakovaně jako poutníci. Větší skupiny turistů bývají předem ohlášené, stejně jako poutní mše svaté, často i z Německa. Zaznamenáváme počet návštěvníků pro statistiku, zvlášť Češi, cizinci, skupiny, mše.

Číst dál...

Dobře ukryté poutní místo

Letošní sezona na Loretě se chýlí ke konci. V říjnu obvykle omezujeme provoz na soboty a neděle. Podle počasí. Na Loretě totiž dovede být pořádně chladno. A vítr v ambitech studeně fouká, i když je venku bezvětří. Na sobotu 21. října je na Loretě ještě objednána svatba. Letošní sezonu pak definitivně uzavře německá mše sv., dušičková, v neděli 5. listopadu. Potom už Loretu uklidíme na zimní přestávku.

Číst dál...

Podivuhodné "M" jako Maria

To, že na hroznatovské Loretě je pět věží, jako je písmen ve jménu Panny Marie, je celkem známo. Ale že těchto pět písmen označuje také pět poutních míst, jejichž spojením na mapě vznikne písmeno M, je už známo méně. A jedním z těchto míst je Maria Loreto.

M začíná u městečka Fuchsmühl. V okolí byly doly na železnou rudu. Jeden horník tam byl kdysi při práci zasypán a jeho usilovná modlitba k Panně Marii ho zachránila od jisté smrti. Od té doby byla Panna Maria v této oblasti velice uctívána a podle zápisů ve starých kronikách také často pomohla v obtížných situacích. Fuchsmühl leží asi 5 km severozápadně od Wiesau.

Číst dál...

Zimní mše v Chyši Panny Marie

Neobvyklou zimní pouť jsme prožili na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie ve čtvrtek 8. prosince. Mše svatá byla stanovena na 18 hodin. Vyjížděli jsme z Chebu autobusem v 17:30 vybaveni baterkami a teplým oblečením. Jel s námi i pan farář P. Petr Hruška. Jízdné se nevybíralo, doprava byla adventním darem Spolku Maria Loreto. Projížděli jsme známou cestou, ale k nepoznání jinou v té prosincové tmě.

Číst dál...

Zazimování Lorety

Dušičková mše sv. organizovaná německým Spolkem Maria Loreto se letos na Loretě slavila až v neděli 6. listopadu, ale už v sobotu 5. listopadu jsme Loretu připravili na zimní odpočinek, protože jiný termín letos nevyhovoval. Bylo třeba uložit obrazy a všechny předměty z ambitů do suchých prostor, shrabat listí (letos bylo mokré a to práci ztěžovalo) a zabezpečit prostory proti myším a jiným drobným škůdcům. Nejtěžší úkol – vyčistit okapy na střechách ambitů - zdolal tentokrát P. Richard.

Poděkování za vydatnou pomoc patří všem 14 účastníkům „zazimování“. Byli to Pavel Bača, Petr Beran, Josef Čejka, V. Papež, Richard Preibisch, P. Richard Polák, Miroslav Schulz, Zdeněk Vild a Vlasta Černochová, Marie Červenková, Ing. Eva Kolafová, Alena Kovaříková, Magda Novotná a Truda Penkertová. Na pomoc přišli také manželé Tancošovi. O polední občerstvení se vzorně postaral Mirek Schulz. Anička Skoupá, která se nemohla tentokrát zúčastnit, poslala výborný moučník.

ako

Prosincová mše sv. na Loretě

Několik let jsme slavívali na Loretě v prosinci dvě mše svaté, slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie v Chyši Panny Marie a svátek Jana Evangelisty se svěcením vína v kostele sv. Ducha. Víno vždy prosincovou zimu vydrželo, ale voda v konvičce P. Augustinovi jednou při mši sv. zamrzla.

Letos bychom se měli v prosinci opět na Loretě sejít ve čtvrtek 8. 12. na mši svaté v 18 hodin v Chyši Panny Marie. Autobus na Loretu pojede v 17:30 z křižovatky se zastávkou  v ulici Osvobození. Jízdné jako obvykle 30, pro členy SML 20 Kč. Když se teple oblečeme, bude mše sv. v setmělém prostředí poutního místa nezapomenutelným duchovním zážitkem.                    

ako

Zprávy z Lorety

Poutní sezóna začíná na Loretě 1. května, ale „předsezóna“ začíná vždy o Velikonocích a pak pokračuje o následujících víkendech. Letošní duben byl mimořádně studený, naše dobrovolnické služby tam pořádně vymrzly. I když bylo o Velikonocích počasí spíše vánoční, na Loretě dokonce padaly sněhové kroupy, přišlo v neděli i v pondělí více než sto návštěvníků.

Letošní první poutníci, kteří přijeli v sobotu 11. dubna na Loretu slavit mši svatou, byli z Pr

Číst dál...

Začíná nová poutní sezóna

Letos se naše mariánské poutní místo otevře pro první návštěvníky o Velikonocích, a to v neděli 5. dubna a v pondělí 6. dubna. V dubnu bude Loreta otevřena pouze o víkendech. Návštěvní doba začíná v 10:30 a končí v 16:30, příchod k poslední prohlídce je v 16:00. Od května je pak poutní místo otevřeno denně kromě pondělí až do poloviny října. Provoz budou – s pomocí Boží - opět zajišťovat členové dobrovolnické skupiny „Loreta“ ze Spolku Maria Loreto.

Už přicházejí objednávky poutních skupin z Čech i z Německa a také dotazy, je-li sjízdná silnice od Svatého kříže na Loretu.

Naše mše svaté na Loretě budou letos od května do října vždy 2. a 4. čtvrtek v měsíci od 15:30, odjezd autobusu ve 14:50 z  výstupní stanice na křižovatce. První mše sv. bude 28. května, poslední 24. září. V neděli 4. října bude poutní mše česko-německá.

Pan vikář P. Piotr Libner vybral pro letošní vikariátní pouť Loretu. Je naplánován na sobotu 2. května. Bude to radostný a duchovně naplněný začátek letošní sezóny.

ako

Stojí za shlédnutí

Naše poutní místo Maria Loreto se opět divákům představilo v České televizi. Toulavá kamera, uvedená na ČT 1 v neděli 11. ledna, se v předposlední reportáži vydala do naší oblasti na česko-bavorském pomezí, které se, jak uvedla, až do 2. světové války říkalo Egerland. Tak byla také reportáž redaktora Davida Jakše nazvána. Začínala velmi působivě na Loretě.

Číst dál...

Vánoční pozdrav jáhna

Pozdrav vyšel v německé verzi ve vánočním listu Spolku pro zachování a podporu poutního místa Maria Loreto Waldsassen.

Milí bratři a sestry,

vážení přátelé Maria-Loreto,

Často komplikovaná a dramatická historie západního cípu Republiky, soužití Čechů a Němců, estetické kvality této krajiny s jejím specifickým světlem, to a mnohé další propůjčují území Chebska jeho charakteristický genius loci. Sousední waldsassenská krajina je ve svém duchu jiná. Je to dosud krajina zcela benediktinská: pravidelně uspořádaná, vnitřně vyrovnaná a jakoby ponořená v staletém pokoji, i když cítíme, že náboženský prvek, který je zdrojem tohoto pokoje, je dnes žit již méně vědomě.

Číst dál...

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Doporučujeme

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.