Aktuální články Zpravodaje

Marienweiher: Od jídla k jídlu, od modlitby k modlitbě

Chebská pouť 2011 - požehnání poutníků v ChebuZúčastnila jsem se poprvé třídenní pěší poutě z Chebu do Marienweiher, která se uskutečnila cca po 100 letech.

Z Chebu vyšlo 8 žen a 4 muži, z německé strany jich bylo více. Celkem nás bylo asi 42 a nakonec poutě došlo asi 25 poutníků.

Po mši v kostele sv. Mikuláše jsme se nemohli nějak seřadit a vykročit, a tak se ozvalo zapískání na píšťalku, tomu rozuměli všichni Češi i Němci a už se šlo! Zapískala Maruška Červenková, která si místo mobilu na cestu vzala píšťalku, kdyby se někde cestou ztratila.

Chebská pouť 2011 - nocleh v hladomorně na Hradu HohenbergPrvní zastávka byla ještě u nás na Steinu, kde byl oběd, a pak se pokračovalo do Hohenbergu, kde byl nocleh. Ubytování bylo v hradním areálu. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že v ubytovně jsou palandy (ale né dvě postele nad sebou, ale hned tři)! Nejstatečnější děvčata Evička Kolafová, Maruška Červenková a Věrka Strachová si dobrovolně  vybraly nejvyšší místa. To byla úleva. Spalo nás tam celkem 12.

Chebská pouť 2011 - ranní modlitba u Fatimské kapleRáno jsme zažili další překvapení, když nám sympatická paní Magdalena ze Straubingu sdělila, že spala ve stejné místnosti s muži, ale s ohledu na ní prý vůbec nechrápali. Paní Magdalena je původem rodačka z Chebu a její bratr je pater Hautmann (pozn. red.: poznali jej už při zahajovací česko-německé bohoslužbě, která zahajovala celý projekt "Po stopách Chebské pouti"). Oba jmenovaní statečně pochodovali, přestože jim je 77 a 76 let. Až poslední část poutě dojeli mikrobusem do Rothu. Ale všechna čest! Mimochodem paní Magdalena nás bavila její  "egerlandštinou", kterou ovládala i naše účastnice Věrka Strachová. Moc jsem se nasmála. Byla to veselá paní a hezky vyprávěla o Chebu, kde prožila dětství.

Na cestě jsme se modlili střídavě česko-německy (měli jsme předtištěné texty) a zpívali jsme mariánské i jiné duchovní písně. Bylo několik příjemných zastávek na občerstvení, ale i na modlitbu u významných míst (např. u fatimské kaple u Steinhäuser, u pramene řeky Saale nebo Chebská pouť 2011 - večeře na Waldsteinuna statku rodiny Taubnerových). Němečtí poutníci ovládali velmi dobře Otčenáš v latině, ten já ještě neumím. Obdivuji faráře Hrušku, jak dokázal pohotově překládat z němčiny do češtiny při přednášce a při některých výkladech.

Další cíl byl Weissenstadt. To byl nejdelší úsek (35 km), a proto jsem vzdala posledních asi 12 km, abych další den mohla dojít do cíle. Ubytování bylo zase na palandách, ale nižších ve velmi hezkém prostředí. Když přišel zbytek děvčat, tak  mi jich bylo líto, jak byly zChebská pouť 2011 - na cestěchvácené, a nabídla jsem jim za to, že jsem s nimi nedržela basu a nešla těch 12 km, že jim  namasíruji nohy! To jste měli vidět ty blažené obličeje, když jsem jim hladila bolavé nožičky! Nemluvím o dobrém jídle, které nás všude čekalo, to bych psala na dvě stránky. Ale z názvu jste pochopili, že jsme hladem netrpěli!

Poslední den, neděle, byl krásný, namáhavý, ale Panna Maria nás doprovázela a dodávala sílu.

V Rothu bylo milé přivítání našimi autobusovými poutníky z Chebu spolu s  místními lidmi. Došli jsme sem se zpěvem na rtech a byli jsme zde rodinou Petzoldových přivítáni čistou pramenitou vodou a čerstvým domácím chlebem.

Po krátkém odpočinku a modlitbě u kříže jsme pak slavnostně se živou kapelou a zpěvem pokračovali do Marienweiher, kde byla slavnostní mše.

Děkuji všem organizátorům a spolupoutníkům za hezké zážitky a modlitby v přírodě i v kostele. Také velký dík Jörgu Schmidtovi, který krásně předzpívával a předříkával modlitby (kromě toho také pěkně hraje na varhany). Ať vám všem Pán žehná.

Alena Otípková

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.