Ze života skupin

Chlapi a týden manželství

Jak jsem již ve zprávě o minulém setkání psal, další setkání chlapů bylo plánováno na 15. 2. 2008. Vzhledem k právě probíhajícímu týdnu manželství jsme se vrátili k tématu muži a ženy.

Jelikož byla od 18 hodin téhož dne přednáška manželského páru adventistických kazatelů v domě chebských baptistů (pozvánku si milí čtenáři z minulého čísla jistě pamatují), chtěl jsem jít nejprve tam. Přednáška měla všem účastníkům pomoci řešit partnerské problémy. Domníval jsem se, že by se zde měli nacházet oba partneři. Má milovaná bytost ovšem pravila: „To bychom tam mohli přednášet sami po letech našeho soužití. Co nám asi tak poví jiného, než zatněte zuby a musíte vydržet. To vím sama už dávno a ty snad taky. Nikam nejdu." Později však projevila dobrou vůli: „Jestli chceš, tak půjdu." Je ovšem pravda, že jsme měli původně nabitý program, takže jsem si napřed řekl: „Inu, Pánubohu poručeno, půjdu sám, abych nově nabytými vědomostmi mohl obohatit kolegy chlapy." Avšak půl hodiny před začátkem jsme najednou všechny překážky vyřešili, a to hlavně díky babičce, která ohlídala naše ratolesti, takže do sálu v Libušině ulici jsme dorazili oba.

Nalezl jsem zde několik dalších kolegů z chlapských setkání. Byli však bez manželek a vůbec manželských párů bylo jen asi pět z celkových zhruba padesáti posluchačů. Asi v jiných rodinách babičky zrovna nebyly volné. Musím přiznat, že manželka měla, jako ostatně často, pravdu. Žádné ohromující novinky jsme neslyšeli. A po létech našeho soužití, rad od kamarádů a příbuzných a počtu nastudovaných příruček by to asi byl malý zázrak. Přednáška ale příjemným způsobem zopakovala nám už známé zásady, které často stojí opomíjeny ve stínu starostí všedních dní.

Paradoxem je, že lidé se často rozcházejí, přestože se mají rádi! Protože si často neví rady.

A tak několik rad z přednášky, které mi obzvlášť utkvěly v paměti, je zde:

§ Vztah bez konfliktů není možný, nepropadejme černým myšlenkám, když se pohádáme.

§ Konflikt nejlépe zvládneme tehdy, když budeme v prvé řadě hledět na zachování vztahu. Pak i sám důvod hádky snáze vyřešíme.

§ Musíme chtít vyřešit problém a nikoliv „utlouci" partnera argumenty, v horším případě řevem či kuchyňskou pánví.

§ Při řešení problému bychom měli postupovat s ohledem na partnerovy pocity. Pokud tomu tak nebude, může právě způsob řešení problému způsobit konflikt ještě větší, než byl problém původní.

§ Nikdy není vina jen na jedné straně, vždy bychom měli přijít první s rukou napřaženou ke smíru, i když je vina zdánlivě na straně partnera.

§ Bůh nás má rád oba, pokusme se k němu modlit společně.

§ Jestliže je konflikt tak hluboký, že vám už přerostl přes hlavu, obraťte se na zkušenou třetí osobu. U věřících to může být kněz, jindy a jinde to může být psycholog.

Po přednášce jsem odvezl manželku domů, chtěl si vzít svetr, neb přituhlo, a dle plánu se vrátit na setkání chlapů. No ale znáte přísloví: „Chcete Boha rozesmát? Seznamte ho se svými plány!" Mladší syn se doma držel za břicho a plakal, po chvíli začal zvracet. „Ach ne, slepák," úpí manželka nahlas. „Ach ne, chlapi v háji!" úpím já potichu. Telefonicky jim vysvětluji situaci a jedeme s Martínkem na pohotovost. Na té dětské nás vyslechnou a posílají na chirurgickou. Na chirurgii je hodná sestřička i pan doktor. Zkušený pan doktor několika odbornými hmaty uvolní zaražené větříky, slepák na 90% vylučuje. Zaplatím 90 Kč a jedeme domů. Protože je lehce po deváté, tedy vzhůru na faru mezi chlapy.

Když dorazím, atmosféra je poklidná a všichni přítomní jsou odhodláni pro budování vztahu dělat věci, které dříve nedělali, a všichni si pochvalují, jak se večer vydařil. Tak mne trochu mrzí, že jsem to neslyšel celé, neb večer za chvilku končí. Alespoň že zbylo něco z večeře, která tentokrát nebyla tak postně pojata jako minulý rok, což jsem po tom všem lítání dost uvítal.

Abych si besedu vynahradil, jdu ještě s několika kolegy do blízké hospůdky, kde do časných ranních hodin nad pivem (někteří nealko) a brambůrky diskutujeme otázky liturgické, etické, ekologické a politické. Jedno z témat uvedu: Kdeže jsou lidé zbožnější - v Polsku, na Slovensku či v České republice? Nad ránem dospíváme ke shodě, že zlatá chebská farnost (ale lecjaké mouchy jsme také našli, to zas ne že ne). Když hospůdku opouštíme, je dost zima. Pro mou škodovku až moc, takže ještě následuje roztahování vozu kolem nočního sv. Mikuláše. Úspěšné, takže jsem lehce před pátou doma a usínám s myšlenkou, jak se nám setkání pěkně vydařilo.

A už se těšíme na další setkání, jehož tématem bude „Přátelství s ostatními muži". Kvůli velikonočním svátkům se výjimečně sejdeme až čtvrtý březnový pátek, čili 28. 3. Těšíme se na stálé účastníky, i nově příchozí však rádi uvítáme!

JiriK

PS: Když jsem se dnes ptal kolegů, co vlastně řešili v tu dobu, kdy jsem tam nebyl, dozvěděl jsem se následující: „V době tvojí nepřítomnosti byla téměř polovina času věnována volbám prezidenta s následným rozborem politické situace, bohužel! Pak, když jsme se konečně dostali k původnímu tématu, ti, kteří byli na přednášce u baptistů, o ní referovali, ostatní reagovali na jejich slova. Zbývající dobu jsme se vzájemně svěřovali se zkušenostmi s konflikty v našich vztazích. Shodli jsme se obecně v tom, že jsou si naše ženy v mnoha ohledech velice podobné (kupř. množsví nádobí, které spotřebují při vaření ony a my). Ale přiznávali jsme si i vlastní chyby."

blíže nejmenovaní chebští muži

Hlavní Menu

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.