Chlapi

Saudek - Life Mladý muž, který neumí plakat,
je barbar.
Starý muž, který se neumí smát,
je hlupák.

Richard Rohr

Toto je skupina, která je momentálně uložená k ledu a čeká na své vzkříšení... ;-)

Ve farnosti se ovšem celkem pravidelně schází skupina mužů - otců ke společnému růženci.

Co je cílem setkávání skupiny?

Setkat se v družném hovoru spolu s dalšími věřícími muži a pozvat mezi sebe i ty, kteří třeba do kostela nechodí, ale otázky víry či smyslu života je zajímají.

Pro koho je skupina určena?

Pro muže hledající svou životní cestu i pro ty, kteří už ji našli a rádi by po ní šli spolu s dalšími muži. Ať už jen chvíli, nebo delší čas. A pro muže proto, že jejich prožívání víry či hledání smyslu života je přece jen jiné, méně nápadné, a proto jakoby ani moc nebylo. Ale je!

Jaká je náplň setkávání skupiny?

Setkání mužů, ať už věřících, či těch kteří se o víru zajímají. Setkání jsou příležitostí k hovoru o běžných radostech či strastech, ale také o otázkách hlubších, na které byste běžně buď ani nepomysleli, nebo neměli náladu či odvahu o nich začít mluvit. Běžné "chlapské" hovory nám jdou vždycky :-), těžší duchovní témata se leckdy "nerozjedou" lehce. Ale když se to podaří, stojí to za překonání ostychu.

Hlubší témata k diskusi si domlouváme vždy na předchozím setkání a jsou někdy zveřejňována i ve Zpravodaji ve Farním kalendáři, aby bylo možné se na ně připravit či pozvat zájemce o konkrétní téma.

Při osobním sdílení ve skupině se učíme dodržovat určitá základní pravidla, která najdete ke stažení ZDE.

Kdy a kde se skupina setkává?

Obvykle se na konci setkání dohaduje kdy a kde se sejdeme příště. Svého času jsme se setkávali každý třetí pátek v měsíci od 19:30 do 21:30, přičemž někteří pak dle chuti a možností zůstávali i déle. Momentálně je skupina v útlumu, takže na případné termíny je třeba se zeptat na níže uvedeném kontaktu.

Je skupina otevřena pro nové členy?

Ano, rádi mezi sebou přivítáme další, klidně se přijďte podívat a třeba jen poslouchat. Ke "zpovědi" nikoho nenutíme.

Jaké jsou naše inspirační zdroje?

Svého času jsme studovali knihu od Stephe Biddulpha: Mužství, která vyšla již v druhém vydání pod názvem Kniha o mužství (ZDE najdete zajímavou recenzi s odkazy na další knihy o mužské spiritualitě).

Rozhovor s letohradským farářem Václavem Vackem o mužské spiritualitě si můžete poslechnout ZDE.

Zajímavé akce pro chlapy a táty také občas nabízí Centrum pro rodinu biskupství plzeňského.

Další inspirace najdete třeba na webu YMCA nebo Víra.cz.

Kdo je kontaktní osobou skupiny?

Svého času setkávání koordinoval Jiří Kolafa, s případnými nápady na oživení skupiny se můžete ozývat také Petru Hruškovi (mobil 608 656 557).

radovi02bila800

Obraz otce a syna Radových namalovaný pro Iniciaci 2004

Být Mužem,

• který miluje... a má v úctě Stvoření, Boží tvorstvo a jeho krásu. Je současně vnímavý k bolesti druhých i celého Stvoření. A to navzdory tomu, že je to někdy velmi těžké.
  • který bojuje... s vědomím, že meč, který jako bojovník nosí u boku, slouží především k oddělení dobrého od zlého a že hlavní bitvu musí vyhrát především sám nad sebou. Nebojuje pro svou osobní slávu a boj vede tak, aby ve světě dobro přemáhalo zlo. Je si vědom toho, že tuto bitvu může i nevyhrát, ale to není důvodem k opuštění bojiště. Je připraven na to, že život na této straně řeky jednou skončí. A to vše přesto, že to často stojí krev, pot a slzy.
  • který je moudrý... a ví, že ne vše drží ve svých rukou. Učí se oddělovat dobro od zla a pravdu od lži a žije podle poznané pravdy. Umí naslouchat a rozumět nevyslovenému, ví kdy mlčet a kdy promluvit. A to vše přesto, že to někdy znamená zůstat nepochopen.
  • který bere na sebe odpovědnost krále... vědom si neustále potřeby Lásky, Statečnosti a Moudrosti pro zachování Života. Odpovídá za svá slova i skutky. Jako moudrý Vladař usiluje o harmonii a zná své hranice. Žije s vědomím, že vše je darem Boží lásky a zasluhuje péči a ochranu. Proto pohlíží na Svět jako na Chrám svěřený mu do laskavé a něžné péče. Je vnímavý k protikladům, které svou královskou mocí dokáže sjednotit. A to vše přesto, že pokušení ovládnout Svět i druhé je obrovské.

...není to vůbec snadná cesta.

Přesto je nutno jít touto neprošlapanou cestou. Protože, i když ji někdo přede mnou objevil a prošel, sám stojím každý den na jejím začátku, neboť zkušenost této cesty není snadné ani předávat ani přijímat a musím ji projít vlastníma nohama. Sám na ní mohu zbloudit, upadnout do extrému, rezignovat... podlehnou pokušení.

Společenství chlapů je místem společného hledání, sdílení se v radosti i bolesti, místem vzájemné podpory, kde odpovědí na vyslovenou bolest je "Slyším Tě". Je to společenství těch, kteří již na cestu vyšli. Nadějí, že dojdou, je pro ně Kristus, který jde s nimi...

Anonym