Podle rubrik

Žít Laudato si' a Krajina v tísni

Žít Laudato si' Cheb

The Global Catholic Climate MovementŽít Laudato si' Cheb je volným společenstvím lidí na Chebsku, kteří chtějí žít a působit tak, aby ekologické obrácení, k němuž vyzývá encyklika papeže Františka Laudato si', proniklo českou církev a společnost. V této nové rubrice Zpravodaje budeme příležitostně zveřejňovat zprávy a podněty z této důležité oblasti křesťanského života. Základní podněty můžete najít na webové stránce této skupiny, kterou najdete na laudatosi.farnostcheb.cz, případně také na facebookovém profilu Žít Laudato si‘ Cheb. Skupina se také podílí na aktivitách občanské iniciativy Chebsko za klima, na jejíž webovkách chebskozaklima.cz najdete další podněty, informace a pozvánky.

Krajina v tísni

Krajina v tísni

Jednou z akcí, které chebské veřejnosti nabídla občanská iniciativa „Chebsko za klima“ (www.chebskozaklima.cz), bylo promítání dokumentárního filmu Krajina v tísni v kině Art. O své dojmy z této akce se s námi podělí Ivana Čamková, která s Chebskem za klima také spolupracuje. Na film se můžete v archivu ČT podívat i vy, případně si jej můžete k veřejnému promítání zapůjčit ZDE.

Neodolám a podělím se o zážitek z promítání dokumentu Petra Jančárka „Krajina v tísni“ v kině Art. Nebo přesněji, nepůjde o film samotný – na ten se můžete podívat sami, najdete ho na webu ČT. Doporučuji ho každému, koho jen trochu zajímají otázky kolem neobvyklých změn počasí a následků, které nesou pro náš život na zemi. Konkrétně tady, u nás v Čechách. A tenhle film zvládnou i větší děti, netrvá ani hodinku – je srozumitelný a vstřícně uvádí do tématu...

Mou pozornost si přitáhla následující panelová diskuze. Se Zdeňkou Brožovou z občanské iniciativy Chebsko za klima si povídali vedoucí provozu povodí řeky Ohře v Chebu Ing. Jan Bezděk, Ing. Pavel Cekota, lesník chebských lesů a soukromý zemědělec Pavel Sulan, který hospodaří v Salajně. Bylo živo – zajímavé otázky a odpovědi, asi 30 účastníků si rozhodně nepřišlo jen film „odsedět“.

Nejsilnější pro mě byla „závěrečná řeč“ Pavla Sulana. Shrnul svůj život ekologického aktivisty inspirován textem Jana Kellera asi nějak takhle (necituji přesně – velmi stručná zkratka): :-)

„Za mlada jsem si myslel, že změníme svět - a opravdu, na začátku devadesátých let byl skvělý ministr zemědělství, který s námi chodil do hospody, vznikal výborný zákon na ochranu přírody, který nám mnoho zemí dodnes závidí... Ale pak se věci začaly pohybovat jiným směrem, situace se horšila – a ze mě se stal ekologický aktivista, který jednal na hraně zákona. Doufal jsem, že tohle je způsob, který něco změní. Nezměnil. Dneska je ze mě zemědělec, který hospodaří na těch svých 40 hektarech a snaží se, aby nedýchal moc vzduchu... A všechny snahy o nějaké velké změny, které jsou zapotřebí, jsem vzdal. A pak vidím vás (míněna iniciativa Chebsko za klima). Já myslel, že takoví lidé už nejsou, zvlášť tady, v Chebu. Tady paní (Zdeňku Brožovou) ještě před půl rokem nenapadlo, že bude ekologickou aktivistkou. A je tady, šla do toho. A vy jste tu (míněni návštěvníci). Přišli jste, zajímá vás to. To mi dává naději.“

Mně také.

Ivana Č.

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.