Hroznatova mísa prakticky

Hroznatova mísaFarnost jako Hroznatova mísa

Podle staré pověsti blahoslavený Hroznata při stavbě kláštera v Teplé dvakrát do roka (dle jiné verze každý večer) naplnil mísu mincemi a postavil ji přes noc s hořící lampou na okno kláštera, aby si každý z poddaných z mísy vzal tolik, kolik mu byl klášter za práci dlužen. Nikdo si prý nevzal více. Zbylé peníze ráno Hroznata rozdal mezi chudé. Mísa pocházející z poloviny 13. století pak byla po 400 letech (v 17. století) nalezena na jeho hrobě…

Při kázáních o poutní Slavnosti svaté Alžběty Duryňské 19. listopadu 2017 a o týden později při Slavnosti Krista Krále (nahrávky k dispozici ZDE) jsme slyšeli o potřebě citlivě vnímat potřeby lidí okolo nás (souhrnně viz článek Farnost jako Hroznatova mísa). Nejen těch, kteří nás aktivně oslovují s žádostí o podporu, ale i těch kteří jsou momentálně zasaženi chudobou či jakoukoli nouzí a jsou součástí našeho farního společenství a nijak se neozývají. Buď se stydí se ozvat, nebo se hlásí jen nesměle, a my je nevnímáme.

Číst dál...

Farnost jako Hroznatova mísa

WDP logoPověst o Hroznatově míse: Podle staré pověsti bl. Hroznata při stavbě kláštera v Teplé dvakrát do roka (dle jiné verze každý večer) naplnil mísu mincemi a postavil ji přes noc s hořící lampou na okno kláštera, aby si každý z poddaných z mísy vzal tolik, kolik mu byl klášter za práci dlužen. Nikdo si prý nevzal více. Zbylé peníze ráno bl. Horznata rozdal mezi chudé. Mísa pocházející z poloviny 13. století, možná jako symbol poctivosti a důvěry, pak byla po 400 letech (v 17. století) nalezena na jeho hrobě... 

Na letošní první Světový den chudých (19. 11. 2017) jsme se připravili domácí četbou papežova poselství (zkrácená verzesumář; vyhlášení), o kterým jsme pak společně rozjímali při všech poutních kázáních jak z pátku, tak z neděle, na kterou jsme "ekumenicky" rozšířili poutní slavnost našeho chrámu sv. Mikuláše a Alžběty (zatímco v katolické církvi má sv. Alžběta Duryňská svátek 17. listopadu, v luteránských církvích se se tento svátek slaví 19. listopadu):

Viz také:

Dále uveřejňujeme kompetní poselství papeže Františka k 1. Světovému dni chudých:

Viz také: 

Číst dál...

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.