Podle rubrik

Návštěva u naší Brigitky aneb "Mikuláští hlídači"

Je večer a já jsem na návštěvě u naší Brigitky. Povídáme si o všem možném a nemožném a Brigitka se rozpovídá i o kostele sv. Mikuláše a o obětavé službě těch, kteří ho i v zimě hlídají.

Její velký obdiv patří především paní Hladké, paní Pitákové, paní Heřmanové a panu Dvořákovi. Vypráví mi o tom jak je hlídaní kostela služba těžká, ale zároveň i radostná, že nejde jen o samotné hlídání, jako spíš o to být s lidmi a přinést jim kousek tepla do srdce, které je možná již dlouho necítilo. A to také skrze vzájemné popovídání si, vyslechnutí vzpomínek lidí, kteří kdysi žili v Chebu, ale v důsledku okolností museli odejít.

Do rukou se mi dostala i kniha návštěv, ve které se píše o tom jak je lidem v kostele dobře, jak se jim líbí jeho atmosféra, výzdoba, přijetí od hlídací služby… Píše se tady o tom v různých jazycích, píšou o tom lidé různých věkových kategorií.

Celkově tuhle službu vykonává víc jak 16 hlídačů. Tolik jich přišlo na setkání služebníků, které se uskutečnilo ve farním sklípku. Všem se tu moc líbilo, hlavně to, že se mohli vzájemně poznat a popovídat si o svých radostech i bolestech, které s touhle službou souvisí. Setkali se poprvé a myslím si, že ne naposled.

„Brigitko, a komu bys chtěla poděkovat nejvíc?“, zní moje otázka a Brigitčina odpověď zní jasně: „Všem! Všem patří moje díky, protože nebýt hlídačů u Mikuláše, mnoho lidí by nepoznalo krásu, kterou ukrývá kostel v Chebu.“

Na základě rozhovoru s Brigitou Loosovou zpracovala Martina B.