Podle rubrik

Recenze - Plná slávy

Milý synu, promluvil páter Smith, přišel jsem vás vyzpovídat“. „Nechte mně na pokoji, ano“ hlesl starý námořník. Páter Smith se unaveně usmál: „Milý synu, vy teď umíráte a nikdo si už o vás nebude myslet, že jste chytrý chlapík, protože zapíráte našeho Pána,“ pravil. Čas pro získání zásluh je krátký.

Jsem kněz Kristův a přišel jsem, abych vás vyzpovídal“. Jak po letech služby ve všech možných koutech vinice Páně očekával, jeho slova měla okamžitý účinek. Starci zmizel z očí tvrdý, nepřátelský pohled, odvrátil hlavu a řekl: „To je pravda, velebnej pane; byl jsem svině, jakou byste pohledal, ale teď už je na všechno pozdě.“ Na nic není pozdě, dokud jste živ,“ odpověděl páter Smith.

Plná slávy? To je to hezký o faráři z Anglie? Takhle si nedávno vybavovala podle názvu děj knihy jedna chebská farnice.

No přesněji je to o poctivém knězi Edmundu Smithovi, díky němuž nahlédáme do jeho skotské farnosti, od r. 1908, přes první světovou válku a začátek druhé. Na můj vkus má otec Smith trochu komunistické myšlení, ale i tak je to pro mne zatím nejoblíbenější kniha z Karmelitánského nakladatelství. A je opět k vypůjčení ve farní knihovně.

JiříK