Podle rubrik

Úchvatná krása ženy

John a Stasi Eldregeovi: Úchvatná!Díky Lídě Křivancové, pracovnici Městské knihovny v Karlových Varech a účastnici našeho nedávného farního plesu, tentokrát přinášíme recenzi knihy Johna a Stasi Eldredgeových s názvem Úchvatná (Návrat domů, 2006; 176 stran). Pokud by někoho navnadila k četbě, je možné si ji buď zapůjčit ve farní knihovně nebo objednat na www.navratdomu.cz za 198 Kč). Ale i kdyby někomu – mužům i ženám – zůstalo „za nehty“ jen těchto několik „drobtů“ Lídou vybraných z poměrně útlé knihy, bylo by to výborné. Ženy kolem nás by pak možná více „začaly zářit zevnitř“! Nevinný

Jsou knihy, do nichž nakoukneme, knihy, které odložíme, knihy, které nás ohromí a knihy, které nás promění. Úchvatná pro mě patří do té poslední skupiny.

Poslední dobou vychází přemíra knih, které řeší vztahy mezi mužem a ženou, obsahují různé návody, cvičení, desatera k vylepšení. Základním pocitem mnoha žen je nedostatečnost. Jsem málo hezká, nemám dobře uklizeno, spoustu věcí nezvládám. Jak objevíme podstatu ženství, aniž by ženy měly pocit zahanbení?

Úchvatná vypráví o srdci ženy, o jejím nitru a nejhlubších touhách. V běhu všedních dnů, kdy žena musí zvládnut tisíc úkolů, nakoupit, uvařit, postarat se o děti, jí málokdy zbude čas na přemýšlení o vlastních niterných touhách a o srdci - jádru bytosti. Když ale přijdou chvíle vyčerpání, únavy a nespokojenosti, hledáme kořeny těchto stavů.

Manželé John a Stasi Eldredgovi pracují ve společenství Ransomed Heart Ministries v Coloradu, kde pomáhají lidem objevit touhy srdce. Jako protestanté vycházejí převážně z Bible. A jdou na to „od Adama“, tedy spíš od Evy.

„Eva je vyvrcholením Božího díla. Je tím nejoslnivějším a nejsložitějším, z toho, co na zemi existuje. Eva byla stvořena, protože Adam bez ní není úplný. Žena je bytostí vztahovou.“ Může odrážet Boha, který touží po vztahu s námi a sám žije ve vztahu Nejsvětější Trojice. Kniha se zabývá jedním z trochu opomíjených atributů Boha, a tím je krása. Krása je Boží podstatou a je též podstatou ženy. Žena touží být krásná.

Kniha hovoří o Evině pádu a vysvětluje, co z toho pro muže a ženu vyplývá. Jedna z kapitol má název „Zraněná“. Všímá si dětství, kdy si každý buduje základ své osobnosti. Upozorňuje na to, že pro zdravé sebevědomí holčiček je velmi důležitý vztah s otcem. Stasi se sama svěřuje se svou zkušeností. V další kapitole ale ukazuje cestu, která vede k uzdravení ran. Mnozí psychologové se snaží lidem pomoci, ale některé hluboké rány může uzdravit jedině Ježíš.

Také se vám stalo, že i když jste vdané, zamilovaly jste se do jiného muže? Ztratily jste hlavu, styděly jste se a tápaly, co dělat? Stasi píše, že žena potřebuje být zamilovaná, a že je třeba se zamilovat do Ježíše. Žádný muž není schopen, a ani to není jeho úkolem, úplně zaplnit prázdnotu, která je v ženském srdci. Ale ta prázdnota volá po naplnění. Je třeba prožívat tiché chvíle s Kristem, chodit s ním na rande. A z tohoto důvěrného vztahu pak může vyrůst touha a ochota sloužit druhým. Není to pak jen plnění povinností.

A opět se autorka dostává ke kráse. „Když je žena milována, jakoby září zevnitř. Toto vyzařování vychází ze srdce.“ Nemáme se bát být zranitelné, nemáme se bát plakat. Jedině, když odhodíme svoje masky, může Bůh měnit naše srdce. V době, kdy vítězí věci nad vztahy a peníze určují mnohé, povzbuzuje Stasi: „Přátelství je třeba pěstovat. Své přítelkyně milujeme tehdy, když se o ně ucházíme - telefonujeme jim, dáváme jim dárky, zveme je na procházku nebo do kina. Nabízíme jim své srdce.“ Věnovat někomu svůj čas, naslouchat a dát mu kus sebe je ten největší dar.

Ludmila Křivancová

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.