Podle rubrik

Raděj socka, hodná, milá / než podrazák, hruška shnilá

bibel_preklady

V květnovém čísle jsme v této rubrice v souvislosti s článkem o Bibli – Překlad pro 21. století vyhlásili soutěž o nejlepší překlad Přísloví 19,1 (viz článek Lepší z dobroty zchudnout, než ze lhaní zblbnout). Musím konstatovat, že všechny zaslané příspěvky měly nečekaně vysokou odbornou i literární úroveň, pročež bylo velmi náročné z nich vybrat jeden jediný jako vítěze. Ale soutěž je soutěž. Jak probíhala a jak nakonec dopadla?

Na základě literárně-kritického rozboru hebrejského originálu, studia řešení doposud používaných v českých i cizojazyčných překladech a obsahově-formální analýzy zaslaných návrhů jsme nakonec dospěli k jednomyslnému rozhodnutí a jeden ze zaslaných návrhů jsme vybrali jako vítěze. Další z návrhů jsme naopak ze soutěže vyloučili, protože jsme v něm rozpoznali skrytý útok na osobu cenzora našeho Zpravodaje (klíčovou je otázka kapitalizace).

pope_youtube

Ovšem výsledek jsme podle nových pravidel pro práci s médii museli ještě konzultovat s PSBK B16/21 (tj. s Papežskou Speciální Biblickou Komisí, která se začala problematikou B 21 nedávno intenzivně zabývat kvůli obavě, že by „bé jednadvacítka“ mohla marketingově trumfnout stoupající Facebook a YouTube hvězdu, „bé šestnáctku“ Benedikta XVI.). A její vyjádření bylo bohužel negativní.

Důvody, jimiž tuto nečekanou intervenci Vatikán podložil, byly pádné, leč označeny jako přísně tajné (podle hesla, které v Katolickém týdeníku zveřejnil kardinál Vlk ohledně výběru svého nástupce: „Čím méně informací se pustí ven, tím klidněji pak proces probíhá.“).

Nakonec tedy chtě nechtě došlo na onen návrh původně vyloučený.

S trochu rozporuplnými pocity, ale přesto s nadějí, že tato soutěž přispěla k prohloubení biblického studia (jednoho z) našich čtenářů, mohu tedy vyhlásit, že vítězem se stává Pavel Novák s tímto (skrytě antiklerikálně zaměřeným, ale o to více sociálně citlivým) návrhem překladu Př 19,1:

Přísloví 19,1 (ukázka z B 22):
Raděj socka, hodná, milá,
než podrazák, hruška shnilá.

 

Oceněný autor bude mít právo vybrat si jeden z překladů bible vydaných letos (tj. Bibli 21, Český studijní překlad nebo Českou Jeruzalémskou bibli). Sám šťastný výherce na zprávu o výsledcích soutěže reagoval takto:

„Vážení přátelé. Již dlouho mě nikdo tak nepotěšil. Vaše slova uznání jsou mi motivem, abych promýšlel další pokusy. A představa, že jsem své milé bratry (a sestry ovšem také, ať jsem korekt džendr, že) na chvíli v jejich nelehké práci pobavil, je pro mě dostatečným zadostiučiněním. Až se múza objeví, ozvu se i já. Úspěch v tak rozsáhlé konkurenci je mi povzbuzením, byť jsem se umístil na místě mimo jiné i posledním. Možná jsem nevědomky položil základy překladu Bible pro 22. století, kdo ví. S pozdravem, Pavel Novák“

Tak tedy blahopřejeme a za pár let se těšíme na novou „bé dvaadvacítku“!

P. Mgr. Petr Hruška, STL
cenzor chebského Zpravodaje

PS: Pro úplnost uvádíme i původně vítězný, ale přes PSBK bohužel neprůchodný návrh, pocházející od téhož autora:

Přísloví 19,1 (cenzurováno PSBK):
Raděj chuďas charakterní,
nežli ťulpas vymaštěný.*
* pozdější rukopisy mají variantu "vypatlaný"

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.