Novinky z Charity

Petice na podporu mobilních hospiců

Seznam článků

J. Twardowski: Médii poslední dny proběhla kauza "nelegálně" podaných bolest tišících prostředků, přičemž byl  např. na TV Nova tento případ přirovnáván ke kauze "heparinového vraha" či v Deníku bylo vysloveno podezření, že jde o "jistý druh eutanázie". Naopak zakladatelka hospicového hnutí u nás MUDr. Marie Svatošová se ošetřovatelky jednoznačně zastala a k případu v rozhovoru pro Českou televizi v pořadu Před půlnocí z 24. září říká: "To co se stalo, by se vůbec nestalo, kdyby lékaři řádně léčili bolest." V reakci na situaci vznikla také petice na podporu zmíněné ošetřovatelky a podporu rozvoje mobilních hospiců u nás.

Po prozkoumání širších souvislostí případu jsme si jisti tím, že vlastní příčinu toho, co se stalo, je třeba hledat v současném nastavení našeho systému zdravodní péče, který neumožňuje hrazení mobilní hospicové péče ze zdravotního pojištění a léčba terminálně nemocných pacientů v domácím ošetření je řízena praktickými lékaři. Ti však často nejsou dostatečně školeni v paliativní medicíně a nemají dostatek času a zkušeností těmto pacientům poskytovat dostatečně kvalitní léčbu bolesti. Zmíněná ošetřovatelka tak v krizové situaci udělala to nejlepší, co za tohoto stavu věcí bylo možné udělat.

Proto se také my připoujujeme ke zmíněné petici, která se staví nejen na obranu paní Kondýskové, ale také žádá o systémové řešení v oblasti mobilní hospicové péče. Zároveň žádáme všechny, kteří po prozkoumání dále poskytovaných informací dojdou k podobnému závěru, aby učinili totéž.

Dobře fungující domácí hospicovou péči může jednou potřebovat každý z nás a z našich blízkých.

Petr Hruška, ředitel Farní charity Cheb

Petr Bauchner, farář Řk farnosti Cheb

Kde se lze informovat a jak můžeme pomoci?

Podle tiskového prohlášení Hospicového hnutí Vysočina a dalších komentářů z kruhů hospicového hnutí o tomto případě média informovala velmi zavádějícím způsobem, protože zde šlo o v dané situaci nezbytný krok ošetřovatelky, zakladatelky Hospicového hnutí Vysočina paní Ivy Kondýskové, která řešila náročné dilema:

  • podat tišící prostředek a ulevit klientce od akutní nesnesitelné bolesti a v situaci, kdy praktická lékařka nebyla v dosažení, překročit tím své kompetence NEBO
  • dodržet všechny předpisy a nechat klientku nesnesitelně trpět.

Ošetrovatelka paní Kondýsková zvolila první alternativu, praktická lékařka jí poté zažalovala a policie nyní celou věc šetří jako podezření z trestného činu výroby a držení omamných a psychotropních látek.

V reakci na výše zmíněnou událost:

1) bylo vydáno tiskové prohlášení Hospicového hnutí Vysočina a tiskové prohlášení Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče;

2) vlastní komentář k případu vydala MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicové péče v naší republice;

3) vznikla petice na podporu Ivy Kondýskové a na podporu celkového systémového řešení mobilní hospicové péče v ČR;

4) vznikly různé místní iniciativy, které podporují výše zmíněnou petici, jako např. v chebské farnosti;

5) i vy můžete svým přátelům rozeslat výzvu k podpoře, která je ke stažení zde: pdf Podpořte Hospicové hnutí Vysočina!

V naší farnosti je možné tuto petici podepisovat:

Související odkazy ke kauze HHV:

- Rozhovor pro pořad ČT24 Před půlnocí s MUDr. Marií Svatošovou z 24. 9. 2008
- Petice na podporu Ivy Kondýskové a za řešení mobilní hospicové péče (viz také ZDE, ke stažení ZDE)
- Tatáž petice s navazující diskusí čtenářů, včetně k petici kritického názoru sestry dotyčné klientky
- Tiskové prohlášení Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče
- Tiskové prohlášení Hospicového hnutí Vysočina
- Stránky Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče
- Stránky Hospicové hnutí Vysočina
- Stránky Hospice.cz s podrobnými informacemi o hospicovém hnutí
- Souhrnné informace o případu ze stránek www.vira.cz
- Informace o případu ze stránek i-vysocina.cz
- Články o případu ze Žďárského Deníku
- Zpravodajství o případu na TV NOVA

- "Kauza Vysočina" pokračuje - článek z Respektu

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.