Pastorační rada farnosti

Smějící se zápisník

Poslání pastorační rady

Posláním pastorační rady farnosti je

„napomáhat rozvoji pastorační činnosti"

tím, že pod vedením faráře

• zkoumá vše, co se vztahuje k pastoraci ve farnosti jako celku,
  • reflektuje to ve světle evangelia a
  • navrhuje praktická řešení z této reflexe vyplývající.

(viz kán. 536,1; srov. kán. 511 Kodexu kanonického práva)

Podrobněji viz Směrnice pro službu PRF v plzeňské diecézi

Aktuality z pastorační rady

ZDE jsou k dispozici články z pastorační a ekonomické rady v rubrice Rady z rady našeho farního Zpravodaje.

Archiv programů a zápisů z jednotlivých pracovních setkání rady pak najdete ZDE.

Čtyři základní role

Toto základní poslání PR se odráží v její první, "reflexivní" (vizionářské, rozlišující) roli, která je však doplněna třemi dalšími: rolí "propojovací" (komunikační, stmelující), rolí "podněcovací" (iniciační, uschopňovací) a rolí "učednickou" (inspirující, formující).

Krátce lze tyto role charakterizovat takto:

• Role reflexivní (citlivě vnímat situaci ve farnosti či v jednotlivých oblastech jejího života a služby, posuzovat tuto situaci ve světle evangelia a navrhovat konkrétní kroky na další cestě)
  • Role propojovací (pomáhat prohlubovat komunikaci v celé farnosti a propojovat její jednotlivé aktivity, služby, skupiny či jednotlivce do pružné a vstřícné komunikační sítě)
  • Role podněcovací (pomáhat odkrývat dary a schopnosti jednotlivých farníků či skupin a povzbuzovat je k jejich využití pro službu Božímu království v nejrůznějších formách)
  • Role učednická (vrůstat do učednického společenství, kde sami radní včetně farářů se budou učit sloužit Božímu království, a to jak od Krista, tak od sebe navzájem a od ostatních farníků)

Identita pastorační rady

Pastorační rada je tedy specifickým pastoračním týmem Kristových učedníků, který se spolu s farářem zaměřuje na dlouhodobou praktickou pastorační reflexi života a služby farnosti jakožto celku, vzájemné komunikační propojování ohnisek života v celé farnosti a na podněcování a uschopňování dalších spolupracovníků a spolupracovnic ochotných tento život ve farnosti podporovat a doprovázet.

Základní hodnoty

Základem pro práci pastorační rady naší farnosti je postoj naslouchání Kristových učedníků Bohu i sobě navzájem a postoj odevzdanosti služebníků evangelia do služby farnosti v partnerské spolupráci a jednotě s farářem a diecézním biskupem.

Při plnění svého poslání chceme vyváženě čerpat ze třech základních směrů naslouchání:

• slyšení Slova („červená": naslouchání Božímu slovu v Písmu a Tradici ve společenství církve)
  • duchovní rozlišování („modrá": naslouchání osobní i společné zkušenosti s Duchem a jeho dary)
  • přirozená moudrost („zelená": naslouchání moudrosti vložené do stvoření a artikulované jak společenskými vědami, tak přirozeným „selským rozumem")

Naši praktickou službu chceme stavět na postoji jednoty v rozmanitosti, schopnosti partnerské spolupráce, ochotě ke spoluzodpovědnosti za naši farnost a poctivé vykazatelnosti vůči ní, ochotě vidět věci v širších a dlouhodobých souvislostech a respektu k potřebě praktické použitelnosti a realističnosti konkrétních návrhů.

Složení a vnitřní struktura

Předseda: Petr Hruška

Sekretář:  Eva Kolafová

Zapisovatel: Jana Formánková