Dobrovolnické programy

Kde se můžete zapojit do dobrovolnické služby?

Naše dobrovolnické centrum je zaměřené především na podporu charitativních služeb v Chebu a okolí (především ve spolupráci s organizaemi ze svazku Charita Česká republika a s Římskokatolickou farností Cheb), avšak můžeme zprostředkovat kontakty i na další neziskovky či příspěvkové organizace v regionu.

Dobrovolnické centrum nabízí možnost zapojení se do následujících programů (podrobnější popisy jednotlivých programů si můžete stáhnout ve formátu .pdf ZDE):

Bolest a moudrost

Program zahrnuje dva vzájemně se doplňující směry:Po bohoslužbě v LDN

• Doprovázení vážně nemocných: Zapojeni do tohoto programu dobrovolníci vyhledávají především v léčebně dlouhodobě nemocných, ale také v nemocnici či v domácnostech nemocné, kteří touží po blízké lidské přítomnosti. Tak jednou za týden či čtrnáct dní je navštěvují (zpočátku sněkým zkušenějším), nabízejí jim přátelský rozhovor. Jsou těmi, kdo naslouchají jejich slovům o bolestech, ale i radostech i moudrosti života a také těmi, kdo do světa nemocných přinášejí veselé a zajímavé novinky z „velkého" světa.
  • Aktivizační služby pro seniory: V domovech pro seniory dobrovolníci v rámci tohoto programu působí jako společníci osamělých obyvatel. Mohou jim např. individuálně jednou za týden či čtrnáct dní navštěvovat (zpočátku sněkým zkušenějším), pomáhat se psaním dopisů, předčítat z knih, trávit snimi čas společnými rozhovory, přinášejí nové informace a podněty. Jindy zas třeba připraví nějaký skupinový projekt a hravou formou klientům umožňují znovu získat kontakt se sociálním prostředím.

Chlapská trojka s Kajdou

Sasanka

• Služby rodinám pečujícím o děti s fyzickým či psychickým postižením: V tomto programu mohou dobrovolníci poskytovat své služby jak při jednorázových kulturních či vycházkových akcích (vítáni jsou fyzicky zdatní schopní tlačit vozýk nebo nosit děti po neschůdných ternénech, avšak i slabší konstituce se zde mohou uplatnit při dalším organizačním zajištění), tak při pravidelné výpomoci přímo v domácnostech rodin. Současní dobrovolníci zatím vypomáhají především v průběhu svépomocné skupiny Sasanka.

Martinův plášť

• Služby v charitním šatníku: V rámci tohoto programu mohou dobrovolníci spolupracovat s týmem Noclehárny Betlém na zajišťování služeb v Nízkoprahovém denním centru, které jsou zaměřené na azylové ubytování, denní centrum pro lidi bez domova, sociální výpomoc a hygienickou očistu.

Dědictví otců

Benefiční akce a sbírkyTříkrálová sbírka 2008

• Tříkrálová sbírka: Dobrovolníci při Tříkrálové sbírkce, převlečeni za "tři krále", shromažďují příspěvky veřejnosti na podporu služby potřebným, rozdávají letáčky s informacemi o účelu sbírky nebo pomáhají s její organizací.
  • Benefiční akce: Dobrovolníci pomáhají při organizace tradičních benefičních akci jako je např. červnový Poutní (ultra)maraton či listopadová Františkolázeňská 24hodinovka.

Ferda Mravenec

• Ferda Mravenec

Práce všeho druhu: Dobrovolníci nabízejí "práce všeho druhu" a snaží se tak vyjít vstříc nejrůznějším okamžitým i dlouhodobým potřebám lidí, kteří hledají nějakou výpomoc.

Máte-li zájem o uplatnění v jiných oblastech, napište nám, případně si v sekci Formuláře a tiskopisy našich Dokumentů stáhněte Dotaznik dobrovolníka (který nám po vyplnění můžete poslat i Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Na některé zajímavé studijní materiály se můžete podívat ZDE.

Můžete také použít univerzální webový dotazník na www.dobrovolnici.cz.

Hodně inspirace také můžete nalézt na dobrovolnik.cz.