Aktuality a novinky ze života farnosti

Noc kostelů a Noc Země 2020

Noc kostelů 2020 logo

 Noc kostelů a Noc Země

Noční pouť po zmizelých kostelích v Chebu a okolí

Výzva Laudato si‘ papeže Františka pro dnešní dobu

Můj milovaný: hory,
lesní osamělá údolí,
vzdálené ostrovy,
zvučné řeky,
svist láskyplných větrů,

ztichlá noc
před východem svítání,
umlčená hudba,
zvučící samota,
večeře, jež osvěžuje a naplňuje láskou.

Svatý Jan od Kříže, Duchovní píseň, XIV, 1

Vesmír se rozvíjí v Bohu, jenž ho veskrze naplňuje. List, stezka, rosa, tvář chudého tedy skrývají tajemství, které je třeba kontemplovat. Duchovní učitel súfismu Ali al-Khawwas na základě své zkušenosti říkal: „Zasvěcení dovedou chápat, co říká závan větru, ohýbání stromu, tekoucí voda, bzučící mouchy, vrzající dveře, ptačí zpěv, zvuk strun či flétny, vzdech nemocných, sten raněných…“ Podobně i Jan od Kříže: „Hory jsou vysoké, četné, široké, krásné, půvabné, kvetoucí a vonící. Těmito horami je pro mne můj Milovaný. Lesní osamělá údolí jsou klidná, líbezná, svěží, stinná, plná sladkých vod a v rozmanitosti svého stromoví a ve sladkém zpěvu ptáků působí nesmírné osvěžení a rozkoš pro smysl, poskytují občerstvení a odpočinek ve své samotě a mlčení. Těmito údolími je pro mne můj Milovaný.“

Papež František, encyklika Laudato si‘, čl. 233 – 234

 

Chebské zmizelé kostely a jejich poselství

(1) Hřbitovní kaple sv. Michaela

 • Období: 13. stol. - 1827
 • Téma: Umírání matky Země
 • Bodová hodnota: 5

(2) Útočištní farní kostel sv. Jana Křtitele

 • Období: 1140-1812
 • Téma: Péče o matku Zemi
 • Bodová hodnota: 5

(3) Synagoga a kostel Navštívení P. Marie

 • Období: 13. stol. - 1854 
 • Téma: Nemoci matky Země
 • Bodová hodnota: 5

(4) Klášterní kostel Nalezení Svatého Kříže

 • Období: 1932-2016
 • Téma: Síť vztahů matky Země
 • Bodová hodnota: 10

(5) Kostel sv. Jodoka u chudobince

 • Období: 1430-1968
 • Téma: Křik matky Země
 • Bodová hodnota: 10

(6) Kaple sv. Šebestiána v chorobinci

 • Období: 1441-1967
 • Téma: Uzdravení matky Země
 • Bodová hodnota: 15

(7) Kostel na zatím tajném místě

 • Období: ????
 • Téma: Pouť dětí matky Země
 • Bodová hodnota: 20

Hodnocení: ZLATO 70 bodů, STŘÍBRO 50 bodů, BRONZ 30 bodů

Smysl a pravidla putování „Noc kostelů a Noc Země“

 • Naše farnost o letošní Noci kostelů nabízí putování po některých zničených kostelích a kaplích na území farnosti.
 • Putování pracuje s tématem kostelů zmizelých a zničených, ale také kostelů uzavřených během nouzového stavu v posledních týdnech a se souvisejícím tématem kostelů zmizelých, zbořených, již neexistujících.
 • Toto putování také navazuje na Týden Laudato si‘, v rámci kterého jsme si v neděli 24. května 2020 připomněli 5. výročí vydání encykliky papeže Františka o péči o společný domov Laudato si‘ (více na laudatosi.farnostcheb.cz).
 • Znamení zničených a uzavřených chrámů nám ukazuje na ten pravý chrám, který je tvořen sítí vztahů mezi lidmi a celou živou i neživou přírodou, kterou svatý František nazývá „sestrou matkou Zemí“.
 • Každý z těchto zničených kostelů je nejen pamětníkem bohaté historie (se kterou se stručně můžete seznámit v průvodci, který bude včas zveřejněn na těchto stránkách), ale také tvoří memento varující před podobným zničeným celé naší planety Země.
 • Putováním po těchto pamětnících a mementech můžeme vyjádřit svoji ochotu spolupracovat s ostatními lidmi dobré vůle na péči o náš společný domov, planetu Zemi (provede vás po nich opět průvodce, který zde bude včas zveřejněn). 
 • Vaším úkolem je během Noci kostelů (pátek 12. 6. 2020 od 19 do 24 hod.) navštívit místa, kde stálo sedm z těchto zničených kostelů, všude zjistit speciální číselný kód či jiné indicie a na základě zjištěného pak rozluštit přístup k cíli putování.
 • Pokud se vám nepodaří během Noci navštívit všech sedm lokalit, nevadí, můžete to dohnat během následujícího týdne. Podle získaných bodových ocenění za provedené návštěvy můžete už o Noci kostelů v Chrámu sv. Mikuláše a Alžběty získat zlaté, stříbrné či bronzové ocenění „Ochránce matky Země“.
 • CESTOVNÍ ITINERÁŘ, který vám napoví, co na šesti místech bývalých kostelů hledat a jak vyluštit místo sedmé bude ke stažení na tomto místě od pátku 5. 6. 2020. Bude také v otvíracích hodinách k vyzvednutí na pokladně Chrámu sv. Mikuláša a Alžběty.

 

Centrální informace o Noci kostelů 2020:

Programy Noci kostelů 2020 v Chebu a okolí:

 

Hlavní Menu

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.