Aktuality a novinky ze života farnosti

Maria Loreto: Vánoční pozdrav z Chebu

Cheb, 15. listopadu 2012

Milí loretánští přátelé,

Geocaching.compřed několika měsíci jsem objevil zajímavou volnočasovou aktivitu, které se říká Geocaching („geo“ = Země; „cache“ = skrýš). Nejlépe ji lze popsat asi tak, že jde o celosvětově rozšířenou formu jakési novodobé „honby za pokladem“. Při této hře někdo v krajině či ve městě uschová nádobku s různými drobnostmi a s malým sešitkem. Tuto skrýš pak i s jejími GPS souřadnicemi (Global Positioning System) zveřejní na internetu. Jiní si pak koordinanty vytisknou a za pomoci GPS přístroje nebo chytrého telefonu pak tyto „poklady“ hledají. Když se to pak někomu podaří, může některé z věcí, které v nalezené schránce najde, vyměnit za jiné, zapíše se do sešitku a pak krabičku opět uschová na stejné místo – pro dalšího návštěvníka… (více např. na www.theocaching.farnostcheb.cz).

Jistě vás už nyní napadá otázka, proč se o takovýchto podivných věcech rozepisuji právě ve vánočním pozdravu pro přátele Lorety? Mám k tomu tři důvody:

• V blízkosti Lorety je také velmi dobře ukrytá jedna z těchto schránek. Nazývá se „Boží hrob“ a díky ní sem přijde mnoho návštěvníků, kteří by jinak třeba o Loretě vůbec nevěděli. Na internetu pak popisují krásu tohoto posvátného místa, které takto nalezli a navštívili.
  • Jeden mně zcela neznámý vyznavač geocachingu mě před časem kontaktoval a zeptal se: „Bylo by, prosím, možné, abyste mi pomohl se založením tzv. „multikešky“ (tj. sérii několika na sebe navazujících schránek – keší), která by sledovala trasu Velké křížové cesty a byla zakončena nahoře na Loretě?“ Docela mě takováto žádost zarazila, ale zároveň mě také velmi potěšilo, že nějakého zcela neznámého, nevěřícího člověka napadne právě toto – že i on je očividně přitahován duchovní a historickým kouzlem Lorety.
  • Proto si myslím, že Loreta samotná je tak velkým pokladem, který můžeme znovu a znovu objevovat a nově odkrývat. Onen opravdový Loretánský poklad ale podle mého názoru leží někde hlouběji pod povrchem oněch krásných budov a kouzelného okolí. Možná, že areál Lorety je spíše jen takovou keškou, schránkou, ve které je teprve skryt onen skutečný poklad – poklad vašich radostných i bolestných vzpomínek, poklad všech těch bolestí vašich rodin, kterýsobě ukrývá důležité historické stopy, ale také poklad všech těch mnoha dnešních dobrých vztahů, spolupráce a vzájemnosti z obou stran hranic. V tomto pokladu je ale také skryto množství oněch různých „drobností“, za které jsem stejně tak vděčný – jako jsou např. modlitby, sebemenší finanční příspěvky, námahy, poutě, poutníci, turisté, malé i větší práce při zvelebování Lorety, dobrá slova, úsměvy, odpuštění či překonání nedorozumění…

Díky za tuto krásnou „loretánskou kešku“ a díky za náš společný letošní „theocaching“ („theos“ = Bůh; „cache“ = skrýš). Spolu s celou naší farností vám všem přeji, aby vám i letošní Vánoce přinesly odkrytí nějakého dalšího krásného, pro vás důležitého pokladu.

P. Petr Hruška
farář Řk farnosti Cheb