Aktuality a novinky ze života farnosti

Město bude jednat o příspěvku na opravu kostela

Kostel sv. Mikuláše v ChebuMěsto chce přispět na opravu Mikuláše

Rekonstrukce umožní zpřístupnění věží a podzemí

Chebská římskokatolická farnost má již projektově připravenu celkovou rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších památek ve městě, kostela sv. Mikuláše za více než 100 milionů korun. Prostředky na její realizaci chce nyní získat z Regionálního operačního programu. Pokud jí bude dotace přidělena, mohla by rekonstrukce začít v příštím roce.

Podrobnosti dále v článku...

Videoreportáž o plánované rekonstrukci (1. část zpráv Západ.cz):

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=0aSut6t9zZo 525 419]

"Město před časem uzavřelo s farností v rámci přípravy tohoto projektu partnerskou smlouvu. Teď jsme připravili její dodatek, že v případě získání dotace předložíme zastupitelstvu města k projednání návrh, aby město přispělo na rekonstrukci částkou ve výši 7,5 milionu korun. Již dříve poskytlo město farnosti (formou půjčky, pozn. red.) přes milion korun na zpracování projektové dokumentace," řekl starosta Chebu Pavel Vanoušek.

Součástí rekonstrukce má být nejen oprava střechy či fasády, ale i stavební práce, které umožní zpřístupnění dalších částí kostela veřejnosti. Po úpravách by se návštěvníci měli dostat například do kostelních věží, ze kterých je jedinečný výhled na Cheb a okolí, nebo do podzemí s kryptou. "Kostel sv. Mikuláše sice není majetkem města, ale uvědomujeme si, že jde o výjimečnou památku. Jeho rekonstrukce by určitě ještě zvýšila atraktivitu Chebu pro turisty. To jsou důvody, které jistě vezme v potaz zastupitelstvo města, pokud bude o poskytnutí příspěvku jednat," vysvětlil starosta Vanoušek.

Z iniciativy městského Nadačního fondu Historický Cheb se v roce 2008 dočkal kostel sv. Mikuláše obnovy věží, zničených při náletu na sklonku druhé světové války.

Tomáš Ivanič
redaktor Chebkých radničních listů