Aktuality a novinky ze života farnosti

Obdivně kritický občasník OKO: Maso pusť!

oko_animPo čase jsme opět nakoukli na weby některých spřátelených farností a zjistili, že naše farnost je sledována nejen sžíravě kritickým okem polských tradicionalistických (spolu?)bratří z Kroniky Novus Ordo (viz Pokoncilní ovoce v Čechách, Noc kostelů v Chebu, A posiluj kondici bratří svých...), ale opakovaně i obdivně kritickým OKOem z farnosti Brno-Bystrc (viz Mrklo na nás OKO - Jak to dělají v Chebu, Kukátko do farnosti, Totální plavání). Tak si dovolujeme s předpokládaným souhlasem převzít hned úvodní článek z OKOu č. 83:

rukaJak blízko mají různé věci ke svým protikladům. Nedávno jsme oslavili vánoce. Okamžik, kdy Bůh ukázal přímo prstem k chudobě a prostému životu. My jsme si Boha trochu obešli a stoupli si na takové místo, aby nám ten prst ukazoval na maximální možnou hojnost všeho. Bůh se musí usmívat tomuto starému triku, který na něho hráli už farizejové a zákoníci, když svou povinnou péči o rodiče přepočetli na peníze a ty mu darovali do chrámové pokladny.

Podobně se stalo i s masopustem. Je to období, kdy žádný půst od masa nemáme. Ten teprve přijde. Ale myšlenka na to, že si něco po určitou dobou nebudeme moci dopřát, je dost nepříjemně snesitelná. Asi jako kamínek v botě. Naši předkové si tedy snažili užít, co se dalo, než přijdou ty postní dny se svými omezeními. Finiš tvořily koblížky v úterý před Popeleční středou. Někdo si ještě na Popeleční středu dopoledne povolil kořalku.

masoA tak se opravdový masopust dostal před půst. No a vlastní půst ... na ten si sotva kdo dnes vzpomene.

Kdybychom si chtěli vzít na pomocí cizojazyčné označení předpostní doby - karneval, tak si vůbec nepomůžeme. Protože i tady se nabízí dvojici carne-val interpretovat jako pozdrav masu nebo rozloučení s ním.

A tak co udělat úkrok stranou a říkat masopusť. Je v tom aspoň naznačena akce, k níž toto období směřuje jako k vyvrcholení. A maso nám bude zastupovat všechno to, co bychom mohli pustit z ruky, aby se nám ten balón duchovního pokroku aspoň na velikonoce trochu odlepil od země, když už nepopluje jako ducholoď modrým blankytem Boží blízkosti.

převzato jako anonymní článek z OKOu č. 83

Nihil obstat - Nemůže obstát

Hlavní Menu

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.