„Nic není jako dřív, nic není, jak bývávalo…“ chce se mi notovat se známou kapelou. Při letošní Tříkrálové sbírce opravdu nic neprobíhá jako obvykle.

Už přípravy koncem minulého roku byly poznamenané nejistotou, zda se vzhledem k protipandemickým opatřením bude moci koledovat jako jindy, nebo s rouškami a rozestupy, anebo vůbec. Přiznávám se, že za takové situace nebylo lehké něco plánovat, ale velkým povzbuzením pro mě byli oslovení vedoucí skupinek, kteří měli chuť s koledníky vyrazit, když to půjde, i za podmínek ztížených opatřeními a se zákazem zpěvu. Moc mě pobavila kamarádka, která se tak těšila na koledování, že plánovala, že když se nemůže zpívat a může chodit jen jeden dospělý (k čemuž se jednu chvíli schylovalo), že si půjčí u sousedů trakař, na něj dá  reprobednu, koledu o třech králích bude pouštět pěkně nahlas, aby ji slyšeli všichni široko daleko, a že u nich ve vsi chalupy obejde. :-)

Nakonec nastala varianta, že tradiční koledování proběhnout vůbec nemohlo. V první chvíli jsem byla zaskočená, smutná a nějak si s tím nevěděla rady. Dali jsme tedy jednu kasičku do chrámu sv. Mikuláše a Alžběty a jako novinku, jsme zapečetili i kasičku na zdi v zádveří. Pak se ale z ostatních měst začala množit hlášení o tom, že některé prodejny, kterou mohou být za současných podmínek otevřené, jsou ochotné si vzít na starost tak zvané stacionární kasičky, které umístí někde na viditelném místě a do kterých nakupující budou moci přispívat do 24. ledna. Dokonce ze sousedního Sokolova mi přišel kontakt na paní, která je v Chebu ochotná si do svého květinářství kasičku vzít, a další dobrá duše se na tuto službu přihlásila přes internet. To mě tak povzbudilo, že jsem obešla pár obchodů na náměstí a v okolí a opravdu, skoro každý, koho jsem poprosila souhlasil.

V sousední Skalné pan farář trochu marodil, uvítal tedy, abych Tříkrálovou sbírku vedla i v jeho farnosti, tak jsme ještě po Novém roce rychle zapečetili kasičky ve Skalné a v Plesné, kde byli na obou úřadech moc milí a vstřícní, a pár kasiček jsem rozdala i tam. Tradičně máme také svolení koledovat i od pana faráře z Františkových Lázní, takže nakonec těch rozmístěných kasiček v Chebu a okolí bylo docela dost.

Všem, kteří si byli ochotni vzít kasičky na starost ve svém obchodu či úřadu, moc děkuji. Kasičky byly na těchto místech: Cheb: Medlenka, Špalíček Café & Baguetterie, Květinářství Violka, Květinářství Pavlina Jelínková, U Chebské Mydlářky, Lékárna Evropská, Zdravotní potřeby, I. Schreinerová, ŘKF Cheb, Františkovy Lázně: Lékárny Bonate, ŘKF Františkovy Lázně, Městský úřad Františkovy Lázně, Skalná: Potraviny Hetyma, Magistra Lékárna, ŘKF Skalná, Dolní Žandov: Obecní úřad, Farní penzion, Plesná: MKS a Infocentrum, Řeznictví M. Starec.

Kolik v kasičkách bylo, peněz zatím nevíme, počítat budeme, až nám na faře skončí karanténa farního týmu.

Na účet do virtuální kasičky, která původně měla být hlavním koledovacím nástrojem pro tento rok, nám dárci věnovali ke dni 22. 1. 2021 celkem 23 701,- Kč, což je celkem pěkné ve srovnání s jinými charitami, ale ve srovnání s loňským rokem, kdy jsme vybrali 200 874,- Kč, je to docela velký propad. Myslím na všechny, pro které je místní podíl z výtěžku ze sbírky u nás v Chebu určený (Hospic Sv. Jiří 40%, Farní charita Cheb 35%, místní projekty Diecézní charity Plzeň 20% a Radeček Neuschel s nemocí motýlích křídel 5%), kterým tím pádem pomůžeme o hodně méně, než čekali a než by potřebovali.

Moc děkuji Vám všem, kteří jste přispěli, a kdo by měl chuť ještě přispět, a třeba to nestihnul, tak virtuální kasička bude v provozu do konce dubna a na účet Tříkrálové sbírky je možno přispívat celoročně.