Papež František o očkování proti Covid-19

V rozhovoru pro italskou televizi Canale 5 z 10. ledna 2021 řekl papež František o vakcíně proti Covid-19 toto (zdroj):

Věřím, že je etické nechat se naočkovat.

Není to volba mezi „pozdává se mi to, nepozdává se mi to“, jedná se o etickou volbu, protože je ve hře vaše zdraví, život, ale zahráváte si i se životy ostatních.

Příští týden se začneme očkovat i tady a já se už zaregistroval. Musí se to udělat.

Nechápu, proč někdo říká „ne, vakcína je nebezpečná“. Pokud vám ji však lékaři představí, jako něco, co může být v pořádku a nemá žádná zvláštní nebezpečí, proč ji nepřijmout? Jedná se o sebevražedné popírání, které já nedokážu vysvětlit.

Nyní se musíme nechat naočkovat.

Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt).

Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou.

Očkování proti Covid-19 snadno a rychle

No, snadné to není, rychlé také ne, ale je to určitě zvládnutelné! ;-)

Česko očkuje - infoportál k očkování

Registrace na očkování na Covid portálu

Report vytíženosti očkovacích míst (ÚZIS)

 • Od 15. ledna se mohou registrovat lidé nad 80 let věku. Předpoklad proočkování této věkové kategorie je do konce března.
 • Bez registrace jsou očkováni pacienti LDNek či klienti pobytových sociálních služeb apod.
 • Od 5. května se mohou k očkování registrovat občané starší 50 let. Informujte se u svého praktického lékaře! Praktický postup viz níže připojené grafiky.
 • U praktického lékaře se informujte, zda nemáte nárok na očkování na základě diagnózy (nádorová onemocnění, onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, neurologické onemocnění apod.; viz poslední tabulka pod článkem), nebo proto, že o pečujete o osobu s některou z těchto diagnóz
 • Podle ministra zdravotnictví se uvažuje i o tom, že by přednostně byli k očkování zařazeni i učitelé.

Nevíte-li si rady, poproste o pomoc někoho ze svých blízkých, či zavolejte na farní charitu Evě Kolafové (tel. 731 619 729). 

Můžete využít Asistenční linku 80+ v Městské knihovně v Chebu: tel. 778 714 830 nebo 778 714 831 (všední dny 8 až 16 hod.)

Může pomoci i bezplatná krajská asistenční linka: tel. 800 600 444 (denně 8 až 18 hod.)

Prioritou však zůstává, aby seniorům při registraci pomohli rodinní příslušníci, neboť formulář vyžaduje osobních údaje.

Pokud si kvůli svému zdravotnímu stavu či vysokému stáří nejste jisti vhodností očkování právě pro vás osobně, je samozřejmě vhodné se před registrací či pak před vlastní rezervací termínu nejprve poradit se svým lékařem. 

Volná místa pro rezervaci očkování naleznete ZDE

Pro REGISTRACI klikněte na tento odkaz:

registrace.mzcr.cz

PŘI REGISTRACI ZADÁTE:

 • Jméno a příjmení
 • Telefonní číslo, které nejdříve ověříte pomocí zadání na něj zaslaného PIN kódu
 • Číslo pojištěnce (z kartičky zdravotní pojišťovny, zpravidla rodné číslo)
 • Zdravotní pojišťovna
 • Ulice, číslo popisné, obec, PSČ, stát
 • E-mail (pokud jej nemá senior, tak nejlépe e-mailovou adresu toho, kdo s registrací pomáhá)
 • Volba preferovaného očkovacího místa z nabídky
 • Potvrzení čestného prohlášení
 • Zdravotní stav (zaklikávají se odpovědi na otázky)

Po úspěšné REGISTRACI obdržíte informaci, že registrace proběhla v pořádku. Po úpravě systému od pátku 22. 1. 2021 ale platí, že následně vám nepřijde SMS s kódem PIN 2. Ta vám přijde až ve chvíli, kdy je pro vás na vámi zvoleném očkovacím místě volný očkovací termín. SMS zprávu o volném termínu dostanou znovu také všichni, kdo už se k očkování registrovali, ale zatím termín rezervovaný nemají.

Tento kód PIN 2 pak použijete při vlastní REZERVACI času a místa očkování po kliknutí na reservatic.com/ockovani. Volná místa pro rezervaci očkování naleznete ZDE (může vám to pomoci vybrat místo, kde po rezervaci na něj dříve přijdete na řadu). Systém pak úspěšnou REZERVACI potvrdí a následně si může člověk samotné potvrzení termínu vytisknout ve formátu PDF. A tím celý proces končí.  

K aplikaci druhé dávky pak budete objednáni na očkovacím místě na termín 21 až 28 dní po obdržení první dávky.  

Systém se bude v prvních dnech dolaďovat tak, aby nedocházelo k přetížení jak webového portálu, tak asistenčních linek. Volná místa k rezervaci se pak budou postupně objevovat s přibývajícím počtem očkovacích míst a s počtem do ČR dodaných vakcín. Časem prý systém sám zašle SMSku s oznámením, že se pro vás místo k registraci uvolnilo. 

I když má tento systém velké slabiny a jeho příprava a organizace nebyla, zdá se, zcela zvládnuta, je to přesto cesta, kterou je třeba v nejbližších měsících projít, aby bylo možné epidemii očkováním dostat nakonec pod kontrolu. Buďme tedy vytrvalí a zkusme poctivě zvládat to, co máme na starosti my, dodržovat veškerá hygienická pravidla a být nápomocní jeden druhému. Tím můžeme k celkovému zvládnutí přispět lépe, než neustálým nadáváním na to, co dělají špatně jiní a co stejně nemůžeme ovlivnit.

Podrobnosti k procesu očkování a způsobu registrace najdete zde:

 

ockovani_70_1

ockovani_diagnozy