Ve svém již druhém projevu k občanům během jednoho týdně, který na FCB stránkách Města Chebu vyšel v pátek 8. 1. 2021, chebský starosta Mgr. Antonín Jalovec označil epidemickou situaci v Chebu za "hrozivou", když jen za poslední 2 dny přibylo v Chebu dalších 250 nakažených. Opakovaně apeluje na důsledné dodržování opatření, jinak hrozí, že nebude selhávat už jen zdravotnictví, ale i řada jiných základních služeb jako například odvoz odpadu nebo zimní údržba komunikací. Jeho projev opět přinášíme v plném znění. (Starostův pondělní projev k dispozici ZDE.)

Vážení občané,

obracím se na vás v tomto týdnu již podruhé. Bohužel, je to nezbytné. Už v úterý (pozn.: video s projevem bylo zveřejněno na FCB stránkách Město Cheb v pondělí 4. 1. 2021 v 16:45) jsem vám sdělil, že epidemická situace ve městě je vážná. Bohužel po pár dnech musím i jako velmi racionální člověk konstatovat, že momentální situace je hrozivá.

Jen za poslední dva dny přibylo v Chebu 250 nových případů onemocnění Covid 19. Je to číslo zcela alarmující.

Vzhledem k inkubační době a chování viru už nyní nelze ovlivnit, kolik lidí bude diagnostikováno v nejbližších dnech, ani kolik jich o pár dnů později skončí v nemocnici. Svým chováním v nejbližších dnech ale stále ještě můžeme redukovat počty nově nakažených a počty nemocných či zemřelých v dalších týdnech. Můžeme tak i snížit riziko, že nás v příštích týdnech nebude mít kdo ošetřit, kdo odvézt odpad z našich popelnic nebo odstranit sníh ze silnic a chodníků. Opravdu i takový stav reálně hrozí.

Prosím, žádám a apeluji: dodržujte proto v maximální míře všechna protiepidemická opatření. Nenaslouchejte různým konspiračním teoriím a falešným prorokům, kteří následky pandemie stále ještě zlehčují, či dokonce úplně popírají.

Vyhněme se momentálně planým diskuzím, zda za současný stav může starosta, hejtman, nebo premiér, zda se mělo či nemělo rozvolňovat a zda mělo být přijaté to nebo ono opatření. Na to bude dost času, až se situace uklidní. Jsme už všichni hodně unavení a emočně labilní.

Teď jde ale opravdu o životy. A každý zachráněný život se počítá. I ten váš.

Mgr. Antonín Jalovec
starosta města Chebu