Papež František: Očkování je úkonem lásky

papež František
18. srpna 2021

Vatikán. Očkování proti koronaviru je úkonem lásky – lásky k druhým lidem i lásky vůči sobě, říká papež František ve videoposelství z 18. srpna 2021, kterým společně se šesti kardinály a arcibiskupy ze Severní, Jižní a Střední Ameriky podpořil kampaň v Latinské Americe nazvanou It’s Up to You podporující očkování proti covidu-19.

„V bratrském duchu se připojuji k tomuto poselství naděje v lepší budoucnost. Díky Bohu a práci mnoha lidí dnes máme vakcíny, které nás chrání před Covidem-19. Přinášejí naději na ukončení pandemie, ale pouze pokud budou dostupné všem a pokud budeme spolupracovat," uvozuje papež František svou výzvu a pokračuje:

„Nechat se očkovat vakcínami, které byly povoleny příslušnými orgány, je aktem lásky. A pomáhat většině lidí v tomto směru je projevem lásky. Lásky k sobě samému, lásky k rodině a přátelům a lásky ke všem lidem. Ano, láska je také sociální a politická, existuje sociální láska a politická láska, která je univerzální a vždy překypuje drobnými gesty osobní lásky, která jsou schopna proměnit a zlepšit společnost (srov. Laudato si´, 231, Fratelli tutti, 184).

Očkování proti koronaviru je tedy podle papeže Františka „jednoduchý, ale zásadní způsob, jak podpořit společné dobro a starat se o druhé, zejména o ty nejzranitelnější."

„Modlím se k Bohu, aby každý přispěl svou troškou, svým malým gestem lásky, ať je jakkoli malé, láska je vždycky velká. Přispějte těmito malými gesty k lepší budoucnosti. Bůh vám žehnej a moc vám děkuji," uzavírá Svatý otec poselství adresované latinskoamerickým katolíkům.

Zdroj: Cirkev.cz, více ZDE

Již dříve, v rozhovoru pro italskou televizi Canale 5 z 10. ledna 2021, řekl papež František o vakcíně proti Covid-19 toto (zdroj):

Věřím, že je etické nechat se naočkovat.

Není to volba mezi „pozdává se mi to, nepozdává se mi to“, jedná se o etickou volbu, protože je ve hře vaše zdraví, život, ale zahráváte si i se životy ostatních.

Příští týden se začneme očkovat i tady a já se už zaregistroval. Musí se to udělat.

Nechápu, proč někdo říká „ne, vakcína je nebezpečná“. Pokud vám ji však lékaři představí, jako něco, co může být v pořádku a nemá žádná zvláštní nebezpečí, proč ji nepřijmout? Jedná se o sebevražedné popírání, které já nedokážu vysvětlit.

Nyní se musíme nechat naočkovat.

Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt).

Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou.

Očkování proti Covid-19 v praxi

Nevíte-li si rady, poproste o pomoc někoho ze svých blízkých, či zavolejte na farní charitu Evě Kolafové (tel. 731 619 729). Může pomoci i bezplatná krajská asistenční linka: tel. 800 600 444 (denně 8 až 18 hod.).

Pokud si kvůli svému zdravotnímu stavu či vysokému stáří nejste jisti vhodností očkování právě pro vás osobně, je samozřejmě vhodné se před registrací či pak před vlastní rezervací termínu nejprve poradit se svým lékařem.

Pro REGISTRACI klikněte na tento odkaz:

registrace.mzcr.cz

Chcete se nechat očkovat bez registrace?

Jste již očkováni? Zde si můžete stáhnout certifikát:

Další související odkazy

Více na našich stránkách:
KORONAVIRUS

moravec_ockovani_1